Alexa

MHP'li Şimşek'ten soru önergesi

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Cemalettin ŞİMŞEK, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Bafra'daki Karaköy Tarım İşletmesi hakkında Tarım Bakanı Mehmet Mehdi EKER tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verdi.

MHP'li Şimşek'ten soru önergesi
banner327
Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Cemalettin ŞİMŞEK, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına  Bafra'daki Karaköy Tarım İşletmesi hakkında Tarım Bakanı Mehmet Mehdi EKER tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verdi. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 16/01/2014

Cemalettin ŞİMŞEK
Samsun Milletvekili


Samsun ili Bafra ilçesi Karaköy Tarım İşletmesinin uzun süreli olarak kiraya verilmesi hakkında resmi gazetede:

"Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ne (TİGEM) bağlı Karaköy (Samsun) Tarım İşletmesi Yüksek Planlama Kurulu nun 14/03/2012 tarih ve 2012/T-3 Sayılı Kararları doğrultusunda TİGEM Ana Statüsünde belirtilen tarımsal amaç ve faaliyet konuları içerisinde kalmak şartıyla üretim yapmak, konuyla ilgili tesisler kurmak ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak üzere uygun görülecek proje esasları dahilinde ve yapılacak kiralama ihalesi sonucunda uzun süreli olarak gerçek veya tüzel kişilere kiraya verilecektir." denmektedir. Karaköy Tarım İşletmesi, çok uzun yıllardan beri Karadeniz Bölgesine damızlık ve sperma üretiminde hizmet etmiş bir kuruluşumuzdur. Bu işletmede Jersey ırkı sığırlar yetiştirilmekte ve bu sığırların Karadeniz sahil şeridi iklimine uyumlu hayvanlar olduğu bilinmektedir. Bu işletmenin kapanması Karadeniz iklimine uygun bu hayvanların yok olması manasına gelecektir.

1987 yılından beri özellikle Karadeniz bölgesine hizmet veren dondurulmuş sperma üretim laboratuvarı atıl duruma getirilmiş çürümeye terkedilmiştir. Şu anda spermalar yurt dışından yüksek paralar karşılığında ithal edilmekte boş yere elimizdeki kıt kaynaklar heba edilmektedir.

Bu kapsamda:

1-İhaleye kaç istekli müracaat etmiştir?

2-İhale hangi aşamadadır?

3-Karadeniz iklimine uygun bu hayvanların ve Türk tarımının yok olmaması adına bu ihaleden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

4- Karaköy Tarım İşletmesini modernize etmek yerine neden özelleştirme yoluna gidilmiştir?


Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 22:13
YORUM EKLE