Milletvekili dokunulmazlığında ilk tur oylama sona erdi

TBMM Genel Kurulu'nda, hakkında fezlekesi olan milletvekillerinin dokunulmazlığında ilk tur oylama sona erdi.

Siyaset 17.05.2016, 23:59
Milletvekili dokunulmazlığında ilk tur oylama sona erdi
Yapılan ilk tur oylamada 348 evet, 155 hayır, 8 çekimser, 25 boş oy çıktı. Böylece teklifin maddelerinin görüşülmesine geçilmesi kabul edilmiş oldu.

Meclis Genel Kurulu'nda 'dokunulmazlık' teklifinin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapıldı. 536 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada 348 evet, 155 hayır, 8 çekimser, 25 boş oy çıktı.TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın açıkladığı oylama sonucunun ardından birleşime ara verildi.

İLK OYLAMA REFERANDUMU İŞARET ETTİ

İkinci tur oylamada milletvekillerinin oyları 367’nin altında kalırsa anayasa değişikliği için referandum yolu görünecek. Bu akşam yapılan oylama da referandum işareti veriyor.

MECLİS'TE PARTİLERİN SANDALYE DAĞILIMI

AK Parti: 317, CHP: 133, HDP:59, MHP:40, Bağımsız: 1

FİRELER VAR


AK Parti'nin teklifine MHP ve CHP destek vereceklerini açıklamıştı. Bu sonuçlar CHP'den çok sayıda milletvekilinin 'evet' yönünde oy vermediği, AK Parti-MHP bloğundan da bir miktar fire olduğu yorumlarına yol açtı.

İKİNCİ TUR CUMA'YA

Anayasa’ya geçici madde eklenmesine ilişkin teklifin ikinci tur görüşmesi 20 Mayıs Cuma günü yapılacak.

Anayasa gereği ilk tur oylamada 330 milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılması için oy vermesi maddelerin kabul edildiği anlamına geliyor. İkinci tur oylamada ise teklifin referandum konusundaki akıbeti belli olacak. Eğer ikinci tur oylamada 367’nin üzerinde oy çıkarsa teklif referanduma gitmeyecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından yürürlüğe girecek. Milletvekillerinin oyları 367’nin altında kalırsa anayasa değişikliği için referandum yolu görünecek.

Yorumlar (0)