"Milli Bekamızı Korumak için Gerekirse Savaşırız!"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kuzey Irak'ta Barzani Bölgesel Yönetiminin Bağımsızlık Referandumu yapmasını savaş sebebi sayılacağına dair her platformda seslendiriyor.

Siyaset 27.08.2017, 16:56 27.08.2017, 17:44
"Milli Bekamızı Korumak için Gerekirse Savaşırız!"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, Başbakan Yıldırım'ın verdiği cevap ardından MHP cephesindenher yerden basın açıklaması geliyor.

Bahçeli, 24 Ağustos Tarihli basın toplantısında;

 "Bu referandum Türkmenlerin, Türkiye’nin tamamen aleyhinedir. Bu referandum Türkiye için gerekirse de savaş sebebi sayılmalıdır. Türk devleti sınır ötesinden silah çeken, bomba fırlatan, Türkiye’nin bölünme dinamiklerini harekete geçirmeyi aklından geçiren kim varsa haddini bildirmeli, kafasını koparmalıdır. Barzani inat ve ısrarla referandum ertelenmeyecek diyor. Çok dinli, çok bölgeli bir devlet kuracaklarını ileri sürüyor. Anlaşılacağı üzere yangına körükle gidiyor. Milli gücümüzü ne pahasına olursa olsun göstermeli, yuvamızı bozmaya, yurdumuzu dağıtmaya tevessül edenleri kazdıkları nifak çukurlarına silkeleyip atmalıyız. Ayrıca Türkmen kardeşlerimizin Kerkük’te asılan sözde Kürdistan bayrağını yargıya taşımaları ve Irak mahkemesinin bu bayrağın resmi olmadığını kabul etmesi Barzani ve çetesini rahatsız etmiştir. Soydaşlarımızın hayat alanlarına göz diken, referandum yoluyla daha önce başlattıkları etnik tasfiyenin çıtasını yükseltmeyi amaçlayan Peşmerge yönetimi, Türk milletinin sabrını daha fazla zorlamaktan vazgeçmelidir." demişti.

Başbakan Binali Yıldırım Devlet Bahçeli'nin konuşmasını düzeltme cihetine gitmiş ve "Savaş Devletler arasında olur" demişti.

MHPi Lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın Vietnam Dönüşü Uçakta Gazetecilere yaptığı Açıklamalarla ilgili  basın açıklaması yaparak daha önce kullandığı ifedeleri kullanarak "bu referandum Türkiye için gerekirse de savaş sebebi sayılmalıdır.” ifadelerini tekrar kullanmıştı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan; Bulunduğumuz bölge bataklık haline gelmiş, ayağınızı bastığınız zaman kiminle dost kiminle müttefik olduğunuzu bilemez bir haldeyiz. Bu coğrafyada meydana gelen olaylar Türkiye Cumhuriyeti'ni de sıkıntıya sokar hale gelmiştir. Beka meselesini ortaya çıkarmıştır. Ülkelerin dizaynı söz konusu. Bunu açık ve net şekilde diğer ülkelerin yöneticileri söylüyor. Türkiye'yi, bölgeyi ve Türk-İslam coğrafyasını bu badireden zararsız, en az hasarla alıp çıkarmamız lazım."  Ayhan, Türkiye Cumhuriyeti'ni istila amacıyla 15 Temmuz gecesi yapılan kalkışmanın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin parti genel merkezine gelmesiyle önlendiğini belirterek, "Kim ne derse desin MHP, 15 Temmuz'da varlığını göstererek, Türkiye Cumhuriyeti için varlığını göstermiş, ülkenin geleceğini kurtarmıştır." ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ardından  Genel Başkan Yardımcıları Emin Haluk Ayhan ve Şefkat Çetin'den de benzer açıklamalar geldi. Sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla "SAVAŞIRIZ" diyen MHP Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Bahçeli'nin dünkü açıklamasının gazete kupürüyle birlikte paylaşımda bulundu.

Çetin; !Irak'ın Kuzeyinde kurulacağı söylenen ABD-AB-İsrail uydusu devlet, Milli Güvenliğimiz için tehdittir. Milli Bekamızı Korumak için SAVAŞIRIZ! " dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)