Yandex Metrika

'Milliyetçi Ülkücü Hareket 'kumpas'la karşı karşıyadır'

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi Avukatı Yücel bulut; 'Türk Milletinin ve Milliyetçi Ülkücü Hareketin nasıl bir kumpasla karşı karşıya olduğu anlaşılacaktır.'dedi

'Milliyetçi Ülkücü Hareket 'kumpas'la karşı karşıyadır'
12 Nisan 2016 Salı 00:49

MHP Genel Merkezi Avukatı Yücel BULUT, Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yasal düzenlemeler görmezden gelindiğini belirterek, 'Büyük Kurultay’ın Olağanüstü Toplantıya Çağrılmasına ilişkin çağrı heyeti görevlendirilmesi hüküm altına alınmıştır.' dedi.

Söz konusu kararın Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 367’nci maddesi karşısında Yargıtay Denetiminden geçmeksizin infaz edilmesi mümkün olmadığını belirten Bulut ; 'Zira söz konusu karar Türk Medeni Kanunu’nun 75’inci maddesi uyarınca kişiler hukuk kapsamında verilmiş ve kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan bir karardır. Ancak; kararın 8 Nisan 2016 tarihinde tesis edilmesinin hemen sonrasında, bir takım basın yayın organlarına demeç veren davacılar, kararın kesinleşmesine gerek bulunmadığını ve gerekçeli kararın derhal ya da en geç 11 Nisan 2016 Pazartesi günü (yani bugün) mahkemeden alınacağını ifade etmişler, kararın da derhal uygulanabilecek bir mahkeme kararı olduğunu iddia etmişlerdir.'dedi.


Yücel Bulut Basın Yayın organlarında yer alan  haberler üzerine, 11 Nisan 2016 tarihinde kararı veren Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’ne  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezini temsilen gittiğini Mahkemeni  Saat 10 sularında, mahkemenin  hâkimiyle görüşmek imkânı bulduğunu belirterek; 'Kendisine; basın yayın organlarında yer alan ve ayrıca davacılar tarafından öne sürülen iddialar dile getirmek suretiyle, duruşmanın hemen sonrasında gerekçeli kararın hazır olduğunun söylendiği ve en geç Pazartesi günü kararın tebliğ alınacağının iddia edildiğini, bu durumun Gerekçeli Kararın önceden hazırlanmış olduğu izlenimi yarattığını ve de haliyle sayın mahkemece Gerekçeli Kararın duruşma günüyle aynı gün hazırlanmış olduğuna ilişkin kamuoyunda bir algı oluştuğunu ifade ettim.

Sayın Mahkeme Hâkimi tarafından, böyle bir şeyin söz konusu olamayacağı, kararı verdikten sonra bütün hafta sonu Ankara dışında olduğu ve de gerekçeli kararın hazırlanmasının Perşembe gününe kadar ancak mümkün olabileceği ifade edilmiştir. Saat 10.30 sularında nihayet bulan görüşmenin sonrasında, mahkeme hâkimi tarafından gerekçeli kararın asla hazır olmadığı konusunda defalarca beyanda bulunulmuş ve şahsım ikna edilmiştir.'

Bulut: 'Bugün sabah yapılan görüşmede hazır olmadığı, ancak Perşembe günü yetiştirilebileceği söylenen 9 sayfalık ve oldukça kapsamlı MAHKEME GEREKÇELİ KARARI, tıpkı davacıların duruşma sonrasında ve basın huzurunda ifade ve iddia ettikleri gibi öğleden UYAP SİSTEMİNE yüklenmiştir.'dedi.

mahkeme hâkiminin uygulamaları karşısında şaşkınlık yaşadığını belirten Bulut; Zira daha önce de benzer tereddütlerin hasıl olmasına sebebiyet veren tavır ve davranışlarına muhatap olmak durumunda kaldık.Sayın mahkeme hâkiminin, davacıların gerekçeli kararın hazır olacağını iddia ettikleri takvime uygun olarak, üstelik bugün sabah saatlerinde kararın hazır olmadığını ve birkaç gün sonra ancak yazılabileceğini ifade etmiş olmasına rağmen, birkaç saat içerisinde kaleme alınması mümkün olmayan bir GEREKÇELİ KARARI HAZIRLAYARAK KAMUOYUNA AÇIKLAMIŞ OLMASI OLDUKÇA ANLAMLIDIR.'dedi.

Mahkeme hâkiminin; yargılama süreci boyunca, kendilerini  şaşırtmayan tavırlarına bir yenisinin eklendiğini belirten Bulut; 'Bugün yaşanan gelişme; Sayın Mahkemenin gerekçeli kararının daha önceden hazırlanmış olduğuna ilişkin kaygılarımızı artırmıştır. Sayın Mahkeme Hâkimi elindeki her dosyanın gerekçeli kararını bu kadar süratle mi kaleme almaktadır?'dedi.

'Her gerekçeli karar yasal süre içerisinde mi tanzim edilmektedir?'diye soran Bulut; Yoksa bu dosyaya ilişkin olarak, davacıların basın yayın organlarında yer alan hassasiyetlerine paralel bir hassasiyet mi göstermiştir.
Gerekçeli kararın bugün açıklanacağı davacılar tarafından basın yayın önünde açıkça dile getirilirken, mahkeme hâkimi tarafından bu gerçeğin ısrarla Milliyetçi Hareket Partisinden gizlenmeye çalışılmasının gerekçesi nedir?'dedi.

MHP Avukatı Yücel Bulut açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

BİLİNMELİDİR Kİ;
HAKLI ŞÜPHELERİMİZİN NEDENİ SADECE BUGÜN YAŞADIĞIMIZ İKİYÜZLÜ TAVIR DEĞİLDİR.


Milliyetçi Hareket Partisini bu haklı şüpheye sevk edecek nedenler vardır ve bir süredir Bağımsız Yargıya olan saygımız nedeniyle uhdemizde tutulmaktadır.

Ancak Milliyetçi Hareket Partisi, kurumsal kimliğine yönelmiş küresel saldırının geldiği boyut karşısında, Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi nezdindeki davaya ilişkin olarak elde bulunan veriler Aziz Milletimizin vicdanıyla paylaşılacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisine yönelmiş küresel saldırı, Türk Milleti’nin ikbal ve istikbaline ve aynı zamanda Milli Güvenliğimize yönelmiş sinsi bir suikast girişimidir.

Bu girişimde, özellikle yargı organları üzerinde tesir etmeye çalışan aktörler deşifre olduğunda; Türk Milletinin ve Milliyetçi Ülkücü Hareketin nasıl bir kumpasla karşı karşıya olduğu anlaşılacaktır.


Kamuoyuna saygıyla arz olunur.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.