MİT'İ Denetleyecek Milletvekilleri...

Meclis'te kurulması kararlaştırılan Mit'i Denetleyecek Komisyon için, Meclis Başkanlığı Partilerden isim bildirmelerini istedi. Bu arada CHP, MİT Yasasını haftaya Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor.

Siyaset 09.05.2014, 23:51 09.05.2014, 23:54
MİT'İ Denetleyecek Milletvekilleri...

 Kamuoyunda "Mit Komisyonu" olarak bilinenMeclis Komisyonu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylamasıyla yürürlüğe girmişti. O yasaya, muhalefetin zorlamasıyla eklenen 'denetleme komisyonu' için de ilk adım atıldı. Meclis Başkanlığı, 17 kişilik komisyon için, partilerden isim istedi. 

MİT'İ CHP'NİN "VALİ MİLLETVEKİLLERİ" DENETLEYECEK

Anamuhalefet partisi CHP, komisyona 4 üye verecek. O üyelerin de devlet işleyişine ve güvenlik - istihbarat uygulamalarına hakim milletvekilleri olması gerekiyor. SANSÜRSÜZ HABER'in ulaştığı bilgilere göre; komisyona partinin, vali kökenli milletvekillerinin üye olarak verilmesi büyük olasılık. Ali Haydar Öner, Ali Serindağ, Celal Dinçer, Mit Komisyonu'nda görev yapması muhtemel isimler olarak öne çıktı. Bu vekillere bir de hukukçu milletvekili desteği ile, CHP'nin üyeleri şekillenecek. 

KOMİSYON HAFTAYA KURULACAK AMA NE ZAMAN ÇALIŞACAK?

Tüm partilerin haftaya isimlerini bildirmesinin ardından, komisyonun da ilk toplantısı yapması ve başkan ile başkanvekili seçiminden sonra çalışmaların başlaması gerekiyor. Ancak MİT Komisyonu'nun çalışma şeklinin tarif edildiği MİT Yasası'ndaki bir ifade, muhalefeti endişelendiriyor. 

İLK DENETİM SENEYE Mİ?

Yasadaki ilgili maddede, güvenlik ve istihbari faaliyetler hakkındaki bilgilerin; İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı'nca hazırlanacak yıllık raporlara konulacağı ve Başbakanlık'a gönderileceği belirtiliyor. 

Maddenin devamı ise dikkat çekici... Yasadaki ifade şöyle;

"Başbakanlık'ça bu raporlar üzerinde hazırlanacak yıllık rapor, MART ayı içinde Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'na sunulacak. Komisyon, incelemelerini ve görüşmelerini raporun kendisine intikalinden itibaren 90 gün içinde tamamlayacak ve hazırlayacağı raporu bu süre içinde TBMM Başkanlığı'na sunacak."

Düzenlemedeki "MART" ayı ifadesinin, gelecek yıl Mart ayına kadar, MİT'e ilişkin hiçbir raporun ve bilginin Komisyona gelemeyeceği anlamında yorumlanmasından  endişe eden muhalefet, ilk toplantıda bu konuyu gündeme getirerek, açıklığa kavuşturacak. 

MİT YASASI ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDİYOR

Bu arada CHP'nin, yasa üzerindeki çalışmaları tamamlanmak üzere. Anamuhalefet, düzenlemenin neredeyse tamamının Anayasa'nın Temel Hak ve Özgürlüklerle ilgili  maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle başvurusunu yapacak. 

Yorumlar (0)