Muharrem İnce'den Kurultay Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki (CHP) kurultay tartışmalarına ilişkin yaptığı sert açıklamada "Kurultay için bir gün bile beklememelidir" şeklinde konuştu.

Siyaset 05.08.2018, 23:11 05.08.2018, 23:29
Muharrem İnce'den Kurultay Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki kurultay tartışmalar son surat devam ederken yazılı bir açıklama yapan Muharrem İnce uyarıda bulunarak, "CHP yaşanan gelişmelerden sonra Kurultay için bir gün bile beklememelidir. Siyaset sokağa karşı, halka karşı yapılamaz." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi, yaşanan gelişmelerardından Kurultay için bir gün dahi beklememesi gerektiğini belirten İnce, "Çünkü, kurultayın toplanması kararı artık delegelerin sayısının yeterli olup olmadığı aşamasını çoktan geçmiştir. Sayısal yeterlilik ve siyasal istek, delegelerimizde ve üyelerimizde fazlasıyla mevcuttur." ifadelerini kullandı.

Siyasal Partiler Kanunu, kurultay delege sayısının beşte birinin (250 delegenin) imzasını, üstelik noter şartı aranmaksızın yeterli gördüğünü, kendi tüzüğüyle demokratik bir ilkeyi rafa kaldırmasının başlı başına olumsuz bir durum olduğunu belirten Muharrem İnce, Bu gerçek ortadayken, 630 imzalı kurultay talebini çeşitli gerekçelerle yok saymak demek, mevcut durumu kavramamak demektir. Takınılan bu tavır, sorunları doğurduğu sonuçlar bakımından geri dönülmez bir noktaya doğru taşımaktadır." dedi.

CHP'nin yenilenmesi gerektiğini ifade eden İnce, "Örgütleriyle, seçmenleriyle ve tüm halkımızla olan ilişkilerinde sarsılmaz bir güven ortamı tesis etmelidir."

Muharrem İnce'nin yaptığı açıklamanın ana hatları şöyle:

- Parti yönetiminin imza süreci içinde gösterdiği tutum, ne yazık ki sadece bugün için değil gelecekte de partililer adına utanılacak bir durum ortaya çıkarmıştır. 

- Bu görüntü kendi örgütüne, seçmenine ve halkına yabancılaşma görüntüsüdür. Bu tutarsız zihin hâli, akıl tutulmasına yakalanma hâlidir.

- Önümüzde hazırlıklarına süratle başlanması gereken bir yerel seçim var. 
- Bugün CHP’ye oy veren seçmenlerin çoğunluğunda, partide değişim olmayacağına yönelik güçlü bir inanç ortaya çıkmaktadır. 

- Siyaset sokağa karşı, halka karşı yapılamaz. Parti olmak, partili olmak, halkla birlikte hareket edildiğinde amaca uygun sonuçlar ortaya çıkarır.

- Partiler, ulaşılması hedeflenen toplumsal amaçlar için, en güçlü kurumsal araçlardır. Onları değerli kılan amaçlarıdır, idealleridir. Kişiler ya da kişisel çıkarlar değildir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)