Alexa

"Münbiç'ten sonra hedef Rakka"  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i ziyaretinde, Rakka operasyonunun planlama çalışmalarını yaptıklarını belirterek; "Münbiç’ten sonraki hedef Rakka’dır" dedi.

"Münbiç'ten sonra hedef Rakka"  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i makamında ziyaret etti. Çavuşoğlu, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bakan Çavuşoğlu; Kahraman askerimizin yerel güçlerle  El Bab’ı tamamen kuşattıklarını, doğu ile batıda kuşatma olmasına rağmen güneyde olan bir açıklığı kuşattıklarını, Şehrin içinde tüm mahallelerde kontrolü elde tuttuklarını belirterek; "Tabi DAEŞ’in  bir terör örgütü olduğunu unutmayalım.  Yöntemlerine batığımız gibi aynı PKK gibi . PKK’nın daha önce geçen bazı şehirlerimizde el yapımı patlayıcıları ve kalleşçe saldırıları olmuştu. DAEŞ’te aynı yöntemle  mahalle, sokak ev  ve caddelerde el yapımı patlayıcılar yerleştiriyorlar. Dikkatli ve titiz olmak gerekiyor. Bazı patlamalarda oluyor. Genelkurmay Başkanlığı açıkladı. Kontrol tamamen elimizde. Ama şehrin şimdi temizlenmesi gerekiyor. Hem değişik  patlayıcıların temizlenmesi  hem de şehrin içinde değişik bölgelere sızan teröristlerin El Bab’tan tamamen temizlenmesi gerekiyor. Bizim destek verdiğimiz ılımlı güçlerinde şehrin güvenliğini sağlaması gerekiyor” dedi.

Çavuşoğlu, “ Cerablus’tan girdiğimiz günden bu yana, Fırat Kalkanı operasyonun başladığı günden bu yana 50 bine yakın Suriyeli bu bölgeye dönmüştür. Cumhurbaşkanımızı vurguladığı ve başta ABD olmak üzere Avrupalılara anlatmak istediği budur. Terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturduğumuz zaman Suriyelileri bu bölgede normal hayatlarına döndürebiliriz. Göç ettiği yerde bu insanlara yardım etmek yetmez,  bu insanları kendi evlerine döndürebilmeyi de başarabilmemiz gerekir. Bu işin insani boyutunu da ihmal etmememiz lazım” diye ifade etti.


"Fırat Kalkanı operasyonunun bundan sonraki adımına Rakka diyebilir miyiz?"  sorusuna, çavuşoğlu şöyle cevap verdi:

 “Münbiç’te YPG’li teröristler var. Buranında YPG’den temizlenmesi gerekiyor. ABD ile ortak heyet gönderdik, o heyetin ziyaretinde bizim kendi arkadaşlarımızın  bir tespiti var. Oradaki halkın hepsi aynı şeyi söylüyor. 'Münbiç, Münbiçlilerindir. Münbiçli olmayan herkes burayı terk etsin.' Buradaki mesaj YPG’ye. YPG buradaki insanlara zulmediyor, göçe zorluyor, remi belge dahil tüm tapuları yakıyor.  Buralarda kendi kantonunu oluşturmaya çalışıyor. Buranında YPG’den temizlenmesi gerekiyor. ABD’li dostlarımız, 'Münbiç operasyonu biter bitmez YPG’liler Fırat’ın doğusuna çekilecektir' taahhüdü vermişlerdi. Bir önceki yönetim sözünde duramadı. Yeni yönetimde bu talebimizi ilettik.  Yeni yönetimden de talebimiz Münbiç’ten YPG’lilerin temizlenmesidir” dedi.

 "Hedef Rakka"

“Münbiç’ten sonraki hedef Rakka’dır. Rakka operasyonunun planlama çalışmalarını yapıyoruz.  Koalisyonun içindeki Fransa, İngiltere ve Almanya’yla değerlendirme fırsatımız oldu. Doğru strateji ve  doğru gruplarla kolay bir şekilde DAEŞ’i temizleyebiliriz. Gerçek sahibi Rakkalı insanlara şehri güvenli şekilde teslim edebiliriz. Tüm bunları detaylı şekilde görüşüyoruz, planlıyoruz." dedi.


 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE