Mustafa Destici: Bu Sistem Gökten Zembille İnmedi

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Alaattin Çakır'ın annesinin vefatı üzerine taziye ziyareti için Alanya ilçesinde gazetevilerin sorularını yanıtladı.

Siyaset 09.10.2021, 16:52
Mustafa Destici: Bu Sistem Gökten Zembille İnmedi

Alaattin Çakır'ın annesinin vefatı üzerine taziye ziyareti için Alanya ilçesinde fazetecilerin sorularını cevaplayar Mustafa Destici, "Cumhur İttifakı'nı oluşturan partilerin genel başkanları bir araya gelmiş, 3-5 kişi bu sistemi getirmişiz gibi bir kamuoyu algısı oluşturmaya çalışıyorlar." ifadelerine yer veren Destici, bunun ahlaki olmadığını, burada halkın yüzde 52 oyu bulunduğunu belirterek, "Sen de alırsın yüzde 50'nin üzerinde oyu, sen de değiştirirsin. Halk neye karar verirse odur. Bu sistem gökten zembille inmedi." dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP)Genel Başkanı Mustafa Destici,  Daha seçime 2 yıla yakın bir zaman olduğunu belirterek, "Seçimde kimin ne oy alacağı belli değilken, seçim sonuçları ortaya çıkmamışken, 'Biz sistemi değiştireceğiz' iddiasında birileri bulunabilir. Bunu vadedebilir. Ama 'Ben başbakan olacağım, şu cumhurbaşkanı olacak, öbürü bakan olacak...' Daha dereyi görmeden paçayı sıvıyorlar. Durun bakalım. Millet seçimde kimi tercih edecek? Size o vadettiğiniz şeyleri yapabilecek oyu verecek mi?" diye konuştu.

"Seçim yasasını ve siyasi partiler yasasını nasıl demokratikleştiririz?" diyen Destici,  "Bu sistemde de ülkeyi cumhurbaşkanı yönetiyor. Kabineyi cumhurbaşkanı kuruyor. Yasamayı da meclis yürütüyor. Biz meclisi nasıl güçlendiririz, yasamayı nasıl güçlendiririz, yasamanın cumhurbaşkanlığı üzerindeki denetimini nasıl arttırırız, seçim yasasını ve siyasi partiler yasasını nasıl demokratikleştiririz? Bunun yollarını aramamız lazım." dedi.

Daha seçimin üzerinden 1-2 yıl geçtiğini, televizyonlarda, kim aday olacak? Kim kimin adayı olacak? Sayın Akşener aday olacak mı? Sayın Kılıçdaroğlu aday olacak mı? Olmayacak mı? tartışmalarına yer verildiğini belirten Destici; "O bir aday olacağım diyor, öbürü aday olacakmış gibi vaatlerde bulunuyor ama açıklamıyor. Milletin bunlarla uğraşmaması lazım. Zamanı gelince herkes adayını çıkarır, millet de kime oy verirse ülkeyi de o yönetir. Bizim şu anda vatandaşın taleplerine, vatandaşın problemlerine odaklanıp hep birlikte bunları çözmemiz lazım." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)