Öğrenci fişlemeleri TBMM'ye taşındı

Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkanı İdris Bal, Üniversite öğrencilerine yönelik fişleme ve izleme talimatlarını TBMM'ne taşıdı.

Siyaset 07.01.2015, 16:53 07.01.2015, 17:08
Öğrenci fişlemeleri TBMM'ye taşındı
 Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkanı  İdris Bal, Üniversite öğrencilerine yönelik fişleme ve izleme talimatlarını TBMM'ne taşıdı.

 Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkanı ve Kütahya Milletvekili İdris Bal, İçişleri Bakanlığı'nın verdiği 81 ilin valiliklerine gizli bir talimat göndererek, apartTan pansiyona kadar öğrencilerin kaldığı her yerin izlenmesi emrini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren İdris Bal, "05.01.2015 tarihli Zaman Gazetesi’nde, üniversite öğrencilerine büyük gözaltı başlıklı haberde, İçişleri Bakanlığınca Kasım 2014 tarihinde 81 ilin valiliklerine gizli bir talimat gönderildiği, bu talimatta, başta üniversite öğrencilerinin izlenmesi ve elde edilen bilgilerin merkeze gönderilmesi istendiği şeklinde bilgiler yeralmaktadır." dedi.

Bal, Bakan Ala'ya şu soruları yöneltti:

"İçişleri Bakanlığınca, Kasım 2014 tarihinde, 81 vilayetin valiliklerine, ‘İnceleme ve Tespit Komisyonu’ başlıklı, gizli ibareli, bir talimat yazısının gönderildiği doğru mudur? Gönderildi ise, bunun hukuki dayanağı var mıdır?

Bu yazıda çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler alınmak suretiyle bir komisyon kurularak, başta üniversiteliler olmak üzere, öğrencilerin kaldığı ev, yurt, pansiyon gibi yerlerin izlenmesi ve denetlenmesi emrinin verildiği doğru mudur?

Bu izleme ve denetleme ile elde edilen, öğrencilerin özel hayatlarına dair detayları da içeren bilgilerin, her ay valilikler kanalıyla İçişleri bakanlığına gönderilmesinin istendiği doğru mudur?

Bakanlık merkezinde bu çalışma için 5 kişilik bir ekibin oluşturulduğu doğru mudur? Doğru ise bu 5 kişinin isimleri nelerdir?

Bu tür, İzleme, denetleme ve fişleme gibi işlemlere, darbe dönemleri dışında rastlanmış mıdır? Tarihte örnekleri var mıdır?"
Yorumlar (0)