Alexa

Ömer Fethi Gürer, EYT'lileri Oyalamaktan Vazgeçin!

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) yapılanlar, hakkaniyet ve adaletle bağdaşmadığını, EYT’lilere yaş sınırı getirip, emekliliklerininönü önü kesildiğine dikkat çekti.

Ömer Fethi Gürer, EYT'lileri Oyalamaktan Vazgeçin!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'de düzenlediği basın toplantısı düzenledi. tüm siyasi partilerin bir araya gelerek emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının kökten çözülmesi için çalışma yapılmasını isteyen Gürer, “Kayıt dışı kontrol altına alınmıyor, israf önlenmiyor, gereksiz harcamalardan kaçınılmıyor ama kendi ödedikleri primin karşılığını isteyen EYT’lilere yaş sınırı getirip, onların emekliliğinin önü kesiliyor. Bu hakkaniyet ve adaletle bağdaşmıyor” dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ciddi Mücadele İçindeler

Emeklilikte Yaşa Takılanların; 1999 yılında o günün koşularında çıkarılan 4447 sayılı yasa ile yaş kriteri getirilip emeklilikleri prim ve gün dolmasına rağmen engellenen kesim olduğunu hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “EYT’li arkadaşlarımızla ilgili 2008 yılında yapılan bir düzenlemede 58 olan yaş aralığı 65 yaşa çıkarıldı. Şu anda ülkemizde kesin rakamlar saptanmasa da 1 milyona yakın arkadaşımız emeklilikleri geldikleri halde emekli olamıyorlar. Bununla ilgili yaklaşık 2 yıldır çok ciddi bir şekilde mücadele içindeler. Emeklilikte Yaşa Takılanlar tanımlamasıyla sosyal medyada da sorunlarını gündeme taşıyorlar ve bu mücadelelerinin karşılık bulacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

EYT’liler için bir düzenleme gerekiyor

Cumhurbaşkanı Danışmanının EYT’lileri kabul edip bu konuda bir çalışma içinde olacaklarını beyan ettiğini hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aradan geçen zamana rağmen bu güne kadar Meclise tüm partilerin ortaklaşa EYT’lilerin sorununu çözeceği bir Kanun Teklifi gelmediğini söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda bir çalıştay düzenlediklerini ve bu çalıştayın dışında da Kanun Tekliflerinin mecliste bekletildiğine dikkat çekerek, "Ne yazık ki AKP, getirmiş odluğumuz Kanun Tekliflerini mecliste reddetti. Ancak bu sorun hala ülkenin gündemindeki en önemli sorun olarak yerini koruyor. Mutlak suretle EYT’liler için bir düzenleme gerekiyor. Tüm siyasi partilerin birlikte bu yasayı çıkarmaları, sorunu kökten çözmeleri şart” dedi.

“EYT’LİLER HAK ETTİKLERİNİ İSTİYORLAR”

Kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl prim ve günü dolduranın emekli olurken yaş kriteri geldikten sonra bu haklarının ellerinden alınmasının büyük bir haksızlık yarattığını söyleyen Gürer, “Bu vatandaşlarımız, yaşı gelinceye kadar işini yitirseler dahi emekli olamıyorlar. Oysa bunlar 20 yıl 25 yıl primlerini ödemiş, primlerinin karşılığı olan, değeri maaş olarak almayı bekleyen kesim. Yani bu arkadaşlar kimseden ayrıca bir destek istemiyorlar, sadaka da istemiyorlar. Verdiklerini geri almak istiyorlar” dedi.

“EYT’LİLERİN HAKKI VERİLSİN”

Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını, bu konuda oluşturulan dernekle tüm partilere duyurduklarını dile getiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu sürecin daha fazla uzamaması gerekiyor. EYT’lilerin haklarının verileceği bir düzenlemeye ihtiyaç var. Ülkemizde kayıt dışı denilen yani Sosyal Güvenlik Kurumunda olması gerekenlerin ne yazık ki kayıt altına alınmaması SGK’da sıkıntılara neden oluyor. Bunların kayıt altına alınması, israfın önlenmesi ve gereksiz harcamalardan kaçınılması gerçekleştirilmeyip, kendi ödedikleri primin karşılığını isteyen EYT’lilere yaş sınırı getirip, onların emekliliğinin önünün kesilmesi hakkaniyet ve adaletle bağdaşmıyor” dedi.

“BU İNSANLAR NE OLACAK?”

Emeklilikte Yaşa Takılanları, “genç yaşta emekli olmak istiyorlar” diye eleştirenlere tepki gösteren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “25 yıl çalışan bir insanın kendi ödediği priminin karşılığını istemesi genç emeklilik mi sayılıyor? 25 yıl, dile kolay. O süre içinde işlerini yapmış, çalışmış ama o sürenin sonunda özel sektör, özellikle belli yaştan sonra süresi dolanları işten ayırdığında işsiz kalmışlar. Şimdi devlet bunları genç sayıyor, özel sektörde yaşlı sayarak iş vermiyor. Bu insanlar ne olacak?" dedi.

“MİLYONLAR MAĞDUR EDİLİYOR”

Emeklilikte yaşa takılan 1 milyonu aşkın, aileleriyle birlikte 3-4 milyon insanın sorun yumağı haline gelen sistemle mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Gürer,  “Bu sorunu ortadan kaldırmak gerekiyor. CHP olarak biz bu sorunun çözümü noktasında getirilecek düzenlemelerde EYT’lilerin sorunlarının aşılacağı katkıyı vermeye hazırız." dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 17:10
YORUM EKLE

banner325