banner434

Oral: Hazine arazileri ıskontoyla satılacak mal değildir

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, torba kanun üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Siyaset 08.04.2022, 17:12
Oral: Hazine arazileri ıskontoyla satılacak mal değildir

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, torba kanun üzerine değerlendirmelerde bulunarak, Hazine arazileri akşam pazarı mantığıyla ıskontoyla satılacak mal olmadığını söyledi.

Torba kanun görüşmelerinde İYİ Partili Oral, hazine arazilerinin satışına getirilen indirimi eleştirerek, “Mirasyedi hayırsız evlat gibi taşı toprağı satma derdindesiniz” dedi.

Konuşmasında kadroya geçirilen taşeronların eş durumu ya da diğer özel sebeplerle tayin haklarını gündeme getirerek özlük haklarında iyileştirme talep etti.

Teklifte hazine arazilerinin satışıyla alakalı kullanım ve kira süresi olarak belirlenen üç yılın hikmetini anlayamadıklarını belirten Milletvekili Oral, "Üç yıl önce kullanıma veya kiraya verilmiş bazı arazilere özel bir kanun mu çıkarıyorsunuz merak ediyoruz. Yoksa önce bu torbaya koyup sonra çıkardığınız beşli çeteyi koruma kanununu bu sebeple mi istiyordunuz? Milletin arazilerinin ekonomiye dahil edilmesi, tarıma açılması gibi uygulamaları objektif şartlarda milletin yararına olduğu için destekleriz. Ancak sizin karneniz bu konuda zayıftır. Şunu unutmayın: Türkiye Cumhuriyeti devletinin hazine arazileri, taşınmazları akşam pazarı mantığıyla ıskontoyla satılacak mal değildir." dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, açıklamasını şöyle devam ettirdi.

Sürekli işçi olan taşeronların tayin hakları verilmeli

Taşerona kadro diye çıktığınız yolda pek çok kesimi mağdur ettiniz. 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna alınan kardeşlerimizin pek çok mağduriyetleri vardır. Özellikle KHK ile işçilerin özlük hakları düzenlenmediği için kurum içi yer değiştirme ve tayin işlemleri yapılamaz hale gelmiştir. Aile birliği bozulmakta, evlenme niyetindeki insanlar evlenmekten vazgeçmektedir. Bu ekonomik şartlarda başka şehirde iş bulmak ne kadar zordur biliyor musunuz? Bu konuda iktidara çağrıda bulunuyorum.

Eşit işe eşit maaş, Yararlanamayan İşçiye Kadro

Gelin KHK’da özlük haklarına yönelik bir düzenleme yapalım. Siz getirin bir destekleyelim. Kamuda aynı işi yapan ama farklı unvanlarda farklı statülerde farklı maaş seviyelerinde olan personelin eşitlenmesi için de kapsamlı bir çalışmayı hep birlikte yapalım. Ayrıca kadrodan yararlanamayan işçilerimizi de kapsama alalım. Bu mübarek Ramazan günlerinde umutla Gazi Meclisimizi takip eden işçi kardeşlerimize bir bayram vesilesi sunalım.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)