Partilerin Adaylık Süreci ve Aday adaylığında yoğun trafik

2019 Mart ayında yapılacak olanseçim hazırlıkları ve aday belirleme sürece bütün hızıyla devam ederken partiler içerisinde aday adayı yarışları da bir hayli mücadeleli geçiyor.

Siyaset 13.11.2018, 15:39 20.11.2018, 23:31
Partilerin Adaylık Süreci ve Aday adaylığında yoğun trafik

Yerel Seçimler bütün hızıyla devam ediyor. Partilerde trafik yoğunluğu artıyor. Aday adayları partilerin kapılarını aşındırıyor. Partiler ise doğru adayları bulabilmek için ince hesaplar yapıyor.

Mahhali idare seçimleri 2019 Mart ayında yapılacak.Tüm seçim bölgelerinde aday göstereceğini açıklayan Ak Parti aday tespit çalışmaları devam ettiriyor. Ak Parti'de Aday adayları açıklanırken Nereden kim aday olacak istişareleri de bütün hızıyla sürüyor.

Ak Parti'de belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için aday adaylığı başvuru süreci 5 Kasım’da başlamıştı. Belediye meclis üyelikleri için 3 Aralık tarihlerine kadar başvurular alınacak.3 dönem kuralına takılan belediye başkanları da tekrar aday gösterilemeyecek. Bu kurala dahilinde 79 belediye başkanı bulunuyor. 

İYİ PARTİ BAŞVURULARI NE ZAMAN

İYİ Partide aday adaylığı için resmi başvurular 1 Aralık'ta

İyi Parti Aday adaylarını belirlerken öncelikle teşkilatın görüşünü göz önünde bulunduracak.İYİ Parti büyükşehir ve il belediye başkan aday adaylığı başvuruları genel merkeze, ilçe belediye başkan aday adaylları iseı başvurularını il başkanlıklarına yapacak.Resmi başvurular 15 Aralık tarihine kadar kabul edecek.

CHP'DE ADAYLAR AÇIKLANIYOR

CHP'de kamu çalışanları hariç aday adaylığı başvuruları 1-26 Ekim tarihleri arasında alındı. CHP, bir yandan da üzerinde uzlaşı sağlanan adaylarını açıklamaya başladı.

CHP'de, 24 Ekim'de toplanan Parti Meclisi'nde (PM) 105 ilçe ve belde belediye başkan adayı açıklanırken, 150 civarında aday ise 14 Kasım Çarşamba günü olağanüstü toplanacak PM'de belirlenecek.

Her ilde kendi adaylarını gösterecek olan CHP, Adayların her kesimden oy alacak, herkese hitap eden ve bölgesini daha ileriye taşıyacak kişiler olmasını hedefliyor.  

MHP'DE ADAY ADAYLIK BAŞVURUSU 15 KASIM'DA

MHP'de resmi olarak 15 Kasım'da başlayacak belediye başkan aday adaylığı başvuruları 15 Aralık'akadr davam edecek.  Kamu görevlilerinin başvuruları ise 1-15 Aralık tarihleri arasında alınacak.

SAADET PARTİSİ ADAYLARINI 3 ŞUBAT'TA TANITACAK

Saadet Partisinde 3 Kasım'da başlayan resmi başvurular 30 Kasım'a kadar devam edecek. Parti, 1-14 Aralık tarihleri arasında teşkilatlarda üye ve kadro bazlı temayül yoklaması yapacak. Temayülü tamamlanan aday adayları için 10 Aralık'tan itibaren ihtiyaç olan yerlerde yüz yüze veya telefonla anketler yapılacak.

Partideki 14 aday tespit komisyonu, 7-15 Ocak 2019 tarihleri arasında genel merkez mülakatlarını yapacak.

Partinin, 3 Şubat 2019'da Ankara'da düzenlenecek toplantıyla adaylarını tanıtması, seçim beyannamesi ve seçim müziğini kamuoyuyla paylaşmasının ardından Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nun miting ve kapalı salon toplantıları başlayacak.

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ 

Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren BBP'de ise aday adaylığı başvuruları 19 Kasım tarihinde başlayacak, 21 Aralık'a kadar sürecek.

SEÇİM TAKVİMİ  OCAK'TA BAŞLAYACAK

Bu arada Resmi Gazete'de 26 Ekim'de yayımlanan YSK kararına göre, yerel seçimlerde aday olabilmek için kamu görevlileri, yargı mensupları, siyasi parti il ve ilçe yöneticileri, TSK mensupları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları, üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının, katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların 1 Aralık Cumartesi günü saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılmış olmaları gerekiyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için hazırlanacak seçim takviminin ise 1 Ocak'ta başlaması bekleniyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442