Protokollü İttifak Nedir?

Yerel seçimlere yönelik partilerin çalışmaları devam ederken, Ak Parti ve MHP "Yenikapı Ruhu" nu yerel seçimlere de taşınması yönünde çalışmalarını hızlandırdı. Anayasanın 64. maddesi resmi ittifaka müsaade etmezken. Protokole dayalı bir ittifak konuşulmaya başlandı.

Siyaset 06.09.2018, 00:05 06.09.2018, 00:36
Protokollü İttifak Nedir?

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Lideri Devlet Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesine” yönelik yaptığı açıklama sonrasında siyeset kulisleri alevlendi. Bunun üzerine protokol esasına dayalı bir birliktelik olabileceği” konuşulmaya başlandı. Peki protokol ittifakı nedir? Protokol ittifakına göre yerel seçimlerde ittifak nasıl olacak?

Protokollü ittifak Nedir?

Anayasanın 64. maddesinin son fıkrasına göre  “Seçim yasalarında yapılacak değişiklikler, yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulamaz” hükmü bulunuyor. bu hükme göre, resmi anlamda bir ittifak oluşamaz. Ancak, 30 Mart 2019 öncesinde, AKP ile MHP’nin yerel seçimler için ortak protokolo oluşturduklarını kamuoyuna deklare edebilecekleri, böylece MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi FİİLİ İTTİFAK'ın oluşacağına dikkat çekiliyor. 

30 Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimde Ak Parti ve MHP'nin protokola dayalı ittifakı ile CHP ve HDP'nin elinde bulundurduğu bir çok belediyenin de Ak Parti ve MHP'lye geçebileceği görüşü hakim.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)