Remzi Kazmaz, CHP Yüksek Disiplin Kurulu adayı oldu

Remzi Kazmaz, kimdir nerelidir merak edildi. Av. Remzi Kazmaz, pazar günü yapılacak CHP kongresinde Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için yarışacak.

Siyaset 25.07.2020, 14:42
Remzi Kazmaz, CHP Yüksek Disiplin Kurulu adayı oldu

Av. Remzi Kazmaz, pazar günü yapılacak CHP kongresinde Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için yarışacak.

Remzi Kazmaz Kimdir?

Zihni Derin Çay Fabrikası'nın kadrolu çay işçisi Mehmet Efendi ile çilekeş Karadeniz kadını Meryem’in oğlu olan Remzi Kazmaz 1954 yılında Rize’de doğdu. Aslında muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Remzi Kazmaz, devrimci ruhu nedeniyle 12 Eylül’ün işkence tezgahlarından geçince avukat olmaya karar verdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip avukat oldu. Çaykur Rizespor’un hukuk danışmanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yapan Av. Remzi Kazmaz, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Disiplin Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Gazi Mahallesi Katliamı Davası, HES’lere karşı Fırtına Vadisi Davası gibi toplumu yakından ilgilendiren birçok konuda insan hakları ve çevre hukuku alanında gönüllü çalışmalar yaptı. Karadeniz’deki HES’lere karşı çevre ve doğa mücadelesinde kurucusu olduğu Derelerin Kardeşliği Platformu çevre aktivisti oldu. 

Avukatlık mesleğinin yanı sıra yazarlık ve yönetmenlik de yapan Remzi Kazmaz’ın yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunuyor.

Yönetmenliğini yaptığı Vatandaş Mustafa, Gereği Düşünüldü, Aşkın Mabedi, Lazutlar, Hemşin, Antic Halikarnasoss, Didyma, Çaylar Şirketten, FutSol filmleriyle birçok ödül aldı.

Tarihi ve kültürel varlıkların korunması amacıyla yapmış olduğu Antik Halikarnassos ve Kehanetler Ülkesi Didyma filmleriyle uluslararası alanda büyük yankı uyandırdı. 

YEREL YÖNETİM UZMANI

Hukuk, sanat, siyaset ve spor adamı Remzi Kazmaz, yerel yönetimler alanında birçok belediyenin danışmanlık yaptı. Karadenizliler Derneği, Çay Der, Rize Vakfı, Belgesel Sinemacılar Derneği, Alternatif Sinemacılar Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Bodrum Çevre Platformu gibi birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve kurucu başkanlık görevlerinde bulundu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)