Saadet Partisi İl Başkanı Armutçu; Esnafın zararları nasıl telafi edilecek?

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel ARMUTÇU, Coronavirus hakkında birçok şeyler yazılıp çizildiğini, 2017 yılında yayınlanan Asterix çizgi romanında, Galyalı Asterix karakterinin Romalılarla arabalı at yarışı yaptığı sırada, Romalıların atlarını yönlendiren kişinin isminin Coronavirus olmasına kadar konuşulduğunu belirtti.

Siyaset 21.03.2020, 12:17
Saadet Partisi İl Başkanı Armutçu; Esnafın zararları nasıl telafi edilecek?

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de Coronavirus hasta sayısı 670, vefat eden kişi sayısı ise maalesef 9 (Ölenlere Rahmet, hastalara acil şifalar diliyorum) olduğunu, Dünya genelinde ise hasta sayısı yaklaşık 250 bin, hayatını kaybeden kişi sayısı ise yaklaşık 10 bin ve iyileşen kişi sayısı ise 88 bin civarında olduğunu belirten Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, "Rabbim, milletimizi her türlü afetten ve salgından korusun." dedi.

Coronavirus hakkında birçok şeyler yazılıp çizildiğini belirten Armutçu; " bazı dizilerin yıllar öncesindeki bir bölümünde veya Hollywood yapımı bir filmde isminin geçmesinden tutun da, 2017 yılında yayınlanan Asterix çizgi romanında, Galyalı Asterix karakterinin Romalılarla arabalı at yarışı yaptığı sırada, Romalıların atlarını yönlendiren kişinin isminin Coronavirus olmasına kadar… Ve bu virüsün nasıl bulaştığı, hastalık belirtilerinin neler olduğu ve nasıl korunmamız gerektiği de sağlık yetkililerince hergün anlatılıyor. Bu kurallara uymak insanî sorumluluğumuzdur ve LÜTFEN UYALIM. Tedbir almak önemli ve Peygamber tavsiyesidir." dedi.

Virüs hakkında tv. ekranlarında konuşanların, işin ehli hekimlerden olma gerekliliği bulunduğunu belirten Armutçu, "İntaniye nedir, anatomi nedir, farmakoloji nedir, mikrobiyoloji nedir? bilmeyen kişilerin yaptığı yorumlar veya solunum yolları enfeksiyonunda ve hastalıklarında uzman olmayan hekimlerin yaptığı yorumlar, zihin bulandırmadan başka bir işe yaramıyor. Coronavirus dünyanın ekonomik düzenini alt üst etti. Birçok ülkenin ekonomik darboğaz yaşayacağı şimdiden belli oldu. Bu ülkelerden birisi de maalesef ülkemiz.
Ekonomosi; ithalata ve borca dayalı para sistemine entegre olmuş, sanayi ve tarımda imalatı/üretimi terk etme noktasına gelmiş ülkemiz için gelecek günler pek parlak görünmüyor maalesef." dedi.

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu,  İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılara koruyucu maske ve kolonya dağıtılması gibi ekonomik tedbirler açıklandığını ve maliyetinin de 100 milyar lira olduğu belirterek şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızca Coronavirus'e karşı; İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi, Konaklama Vergisinin Kasım ayına kadar uygulanmaması, Esnaf ve sanatkârların Halkbankası’na olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenmesi, 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılması, Asgari Ücret desteğine devam edilmesi, En düşük emekli maaşının 1.500 liraya yükseltilmesi, Emeklilerin bayram ikramiyesinin Nisan ayında ödenmesi, önce İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılara koruyucu maske ve kolonya dağıtılması gibi ekonomik tedbirler açıklandı ve maliyetinin de 100 milyar lira olduğu söylendi. Şu hususlar neden tedbir paketinde yer bulmadı:

1)İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile kapanan cafe, kahvehane vs ile müşterisizlikten kapanan AVM'ler ve esnaflar yanında çalışırken işsiz kalan çalışanların ücretleri ve SGK primleri ne olacak? 2) Müşterisizlikten işyerini kapatan işletmelerin zararları nasıl telafi edilecek?

3)Saat 21.00'de fedakâr çalışmalarına moral vermek için alkışladığımız sağlık çalışanlarına ikramiye niçin verilmiyor?

4) İç hat uçuşlarında KDV oranı %1'e ineceğine 1,5 liraya mâl olan benzinin fiyatı neden düşürülmüyor?

5)Milletin Temel ihtiyaçları kapsamında  gıda, temizlik ürünleri, dogalgaz, ekektrik, su ve iletişimde KDV niçin sıfırlanmıyor?"

Temel Armutçu yazılı basın açıklamasını şöyle sürdürdü;

Ekonomide bir kural vardır: Eğer bir ekonomik paket veya ekonomik destek paket açıklanacaksa, kaynağı da belirtilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 milyar lira hazineye ek yük getireceği ifade edilen ekonomik destek paketinin kaynağı ne?

Tabiki tek bir kaynak var: Ak Parti iktidarının en kolay kaynağı olan Borçlanmak. İç ve dış borcumuzu bile borçlanarak ödeyen bir iktidardan, imalat/üretim ekonomisini terk etmiş bir iktidardan borçlanarak kaynak bulmasından başka ne bekleyebiliriz?

24 Haziran 2018 seçim sürecinde Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu Bey "Ak Partili beyaz adam zamanı geldiğinde asfaltın ve betonun yenmeyeceğini anlayacak" dediğinde ortalık yıkılmış, neler söylenmişti neler hatırlarsanız. Bugünlerde ise son 4 gündür oluşturulan aşırı panik havasının da etkisiyle marketlere ve pazarlara hücum eden vatandaşımız, yemek için, asfalt mı beton mu alıyor ? Sayın Genel Başkanımızın ne demek istediği daha iyi anlaşılmıştır inşaallah. Rabbim, milletimizi her türlü afetten ve salgından korusun

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
19°
az bulutlu