Sadir DURMAZ:“ TOKİ uygulamaları mercek altına alınacak“

MHP Samsun İl Başkanı Şaban Kılıç, ”Kuzeyin yıldızı Canik patladı”! Dere yatağına kurulan AVM’nin hesabını kim verecek?

Siyaset 06.07.2012, 15:11 06.07.2012, 19:44
Sadir DURMAZ:“ TOKİ uygulamaları mercek altına alınacak“

 “DERE YATAĞINA AVM İZNİ İNTAHARDIR”

MHP Samsun İl Başkanı Şaban Kılıç, ”Kuzeyin yıldızı Canik patladı”! Dere yatağına kurulan AVM’nin hesabını kim verecek?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Samsun’da yaşanan sel felaketinin ardından bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Canik ilçesinde yaşanan cinayetin Meclise taşıyacaklarına dikkat çeken Durmaz, MHP olarak konuyu Meclis'e getireceğiz. MHP olarak ve sorumluların cezalandırılmasını sağlayacağız. TOKİ'nin yaptırdığı ve vatandaşın hayatını kaybetti Kuzey Yıldızı Konutları'na gelen Sadir Durmaz, "Yardımlarda ciddi bir koordinasyon eksikliği var. Sadece ekmek ve su vermek yetmez" dedi.

”Kentsel dönüşüm mü? rantsal dönüşüm mü?”

Sel felaketinde hayatını kaybeden ve yaralı olarak kurtulan aileleri ziyaret ederek acılarını paylaştıklarını, koordinasyonda çok büyük eksiklikler olduğunu belirten Durmaz şunları söyledi. Selzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak konusunda çok ciddi bir koordinasyon eksikliğini üzülerek tespit ettik. İnsanlarımız halen sular altındaki evlerinde ve iş yerlerinde yardım beklerken Canik Belediyesi ortada yok. Billboardlar da ve dev afişlerde boy göstermekle bu sorunlar çözülmüyor. Dere yatağına ve hazine arazilerine yapım izni veren yetkililer bir an önce çözümü ortaya koymaları geriyor “ dedi. Durmaz'ın açıklamasında Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Kütahya Milletvekili Alim Işık, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün ve İl Başkanı Şaban Kılıç’ın yanı sıra çok sayıda partili hazır bulundu.

VATANDAŞ PERİŞAN DURUMDA

Yaşanan sel felaketi sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanlığında Bir basın toplantısı düzenleyen Heyet sel felaketine ilişkin inceleme ve araştırmalarını ve neticelerini kamuoyu ile paylaştı. Yozgat Millet vekili yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı Sadri Durmaz, Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık, Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, MHP Samsun İl Başkanı Şaban Kılıç İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, İl ve İlçe Yöneticilerinin de hazır bulundular. Genel Başkan Yardımcısı Sadi Durmaz,” Birlikte sel felaketini yerinde görmek, buradaki insanların acılarına ortak olmak ve onlar için alınacak tedbirlere dikkat çekmek amacı ile heyet halinde Samsuna gelmiş bulunuyoruz. Özellikle vefat eden değerli insanlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Cenab-ı Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.” Dedi.

DERE YATAĞI RANT YATAĞINA DÖNÜŞTÜ

Yaşanan olayların büyük ihmallerin neticesinde meydana geldiğini iddia eden Durmaz,“ Yapmış olduğumuz incelemelerden sel olayını, afet olayını önlemek mümkün olmayabilir ama bundan önceki afetlerde de ifade ettiğimiz gibi doğa olaylarının afete dönüşmesinin insan eliyle yapılan hatalara bağlı olduğunu bir kez daha üzüntüyle müşahede etmiş bulunuyoruz. Yaşanan olayın büyük ihmallerin neticesinde olduğunu yerinde tespit etmiş olduk. Şunu da ifade edelim ki, yardımlaşmalarda ciddi bir koordinasyon eksikliği göze çarpmaktadır. Hâlihazır da şu an itibari ile ekmek ve suyun dışında hiçbir yardımın gelmediğini de tespit etmiş bulunuyoruz. İnsanların koordinasyon eksikliğinden kaynaklanan ciddi şikayet ve sıkıntıları vardır. Evleri ve dükkânları yoğun suyun altında olan insanlar yardım beklemektedir. Dere yatağına açılan alış veriş merkezine izin veren yetkililere sormak istiyorum. Bu Sel gündüz gelseydi ne olacaktı? Projenin yapıldığı yer tam bir dere yatağı. Rant için insanların hayatları bu kadar mı önemsiz“ dedi.

VATANDAŞ MAĞDUR AMA CANİK BELEDİYESİ NEREDE?

Tüm araç ve gereçlerin seferber edilerek bir an önce sıkıntının aşılmasını isteyen durmaz,”  Bu konulara ilişkin Büyük şehir ve diğer belediyelerin araç ve gereç ekipmanlarını seferber ederek insanları bu sıkıntıdan kurtarmaları gerekmektedir. Öyle sanıyorum ki, Büyük şehir ve İlkadım Belediyesi alandalar yoğun bir şekilde insanlara hizmet verme gayretindeler ve fakat Canik Belediyesi ortada yok. Bize vatandaşın söylediğini söylüyorum. Vatandaş perişan durumdadır. Afişlerle Canik ilçesinin geliştiğini söyleyenler bu gün burada boy boy fotoğraf çekip gidiyorlar. Allah aşkına bir an önce mağdur edilen insanlarımızın dertleri dinlenmesi gerekiyor. Bunun sorumluları da bir an önce cezalandırılması gerekmektedir.” dedi

CANİK CİNAYETİ TBMM YE TAŞINIYOR

Genel Başkan Yardımcısı Sadi Durmaz “Arkadaşlar ilk tespitimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Dere yatağının daraltılmış olması dere yatağının köprü ve menfezlerin uzun bir süredir gözden geçirilmemiş olması gerekli tadilat ve tamiratların yapılmamış olması birde bunlar yetmezmiş gibi dere yatağına ev yapmak sureti ile afete davetiye çıkarıldığını üzülerek müşahede etmiş bulunuyoruz. “diyerek, Gençlik ve Spor Bakanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanının yapmış olduğu açıklamaları trajikomik olduğunu söyledi. “TKİ’nin de yapmış olduğu açıklamalar trajikomiktir. Gerçekten çok üzüldük. Yani “burada ev yapılmasaydı afet ve can kaybı daha büyük olabilirdi” gibi çok garipsediğimiz bir açıklamaya şahit olduk. Daha önce 1998 yılında yaklaşık ayni büyüklükte bir sel olayının yaşanmış olduğunu orada yaşayan insanlarımız biz ifade ettiler. O zaman orada hiçbir can kaybı olmamış. Bu açıklamaların bile ne kadar mesnetsiz ve anlamsız olduğunu gösterir. Kaldı ki biz TOKİ olarak ev yaptık, can kaybını azalttık buna şükür edelim gibi bir açıklama ili insanların aklıyla alay etmek anlamına gelmektedir. Bunu kınadığımızı ve hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi belirtmek isterim. “ dedi.

STK LAR NEDEN DİKKATE ALINMADI

Evler yapılırken kentsel dönüşüm adı altında proje hayata geçirilirken sivil toplum kuruluşlarının, Mimar, mühendis Odalarının ve iki Üniversitenin yapmış olduğu tenkit ve tespitlerin hiçbir şekilde dikkate alınmadığını iddia eden Durmaz, “TOKİ de yaşanan can kayıplarının en önemli sebeplerinin insanlara oturum iznini verilen evlerinin yol kodundan 3 metre daha derinde ve aşağıda olduğunu tespit ettik. Yani bunun için Mimar, Mühendis yada uzman olmasına bile gerek yok. Bu münasebetle yapılan eksiklik ve yanlışların tespiti, ilgililer hakkında kovuşturma ve soruşturma yapılması ve hasar tespitine dayalı olarak buradaki insanların hasarlarının tespit ve zararlarını tanzim edecek her türlü tedbirlerin takipçisi olacağız. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak bu konuyu meclis platformunda gündeme getireceğimizi, basın ve medya kuruluşlarımızla paylaşacağımızı ve takipçisi olacağımızı ifade etmek isterim. Zaten samsun milletvekili Cemalettin Şimşek beyin hazırladığı Meclis araştırma önergesi de bu gün itibari ile imzalamış ve Meclisse intikal ettirtmiş bulunuyoruz. Bir kez daha MHP olarak can kayıpları sebebiyle tüm Samsunlulara baş sağlığı diliyoruz. Kederli ailelerine sabır diliyoruz yaralılara da geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Cenabı Allahtan bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Dedi.

“TOKİ UYGULAMALARI MERCEK ALTINA ALINACAK”

Samsun il başkanımız sayın Şaban Kılıç ve İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın bu konularla alakalı çok ciddi tespit ve araştırmaları olduğunu ve bir cd ortamında kendilerine verildiğini bütün bu konuları meclis platformunda araştırma önergesi vererek konunun üzerinde duracaklarını belirten Durmaz ,”Çıplak gözle gördüğümüz bir husus var ki AVM salt rant amacıyla oradaki çekme alanlarının daraltılmak suretiyle birilerine peşkeş çekildiği şeklindeki bu iddialarda yoğun bir şekilde gündeme gelmektedir. Bizim geçmişten bi güne kadar başta genel başkanımız olmak üzereTOKİ nin uygulamalarına ilişkin çekincelerimizdeki haklılığımızın da ortaya çıkmasında üzülerek görüyoruz. Ama keşke böyle bir acıyla görmemiş olsaydık. Ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Biz sadece burası için değil TOKİ uygulamalarının tamamını mercek altına alarak yeniden değerlendireceğiz. TOKİ’den sorumlu başkanı olan şimdi de TOKİ’den sorumlu çevre ve şehircilik bakanı kentsel dönüşüm kanunu gündeme geldiğinde kendisini ikaz etmiştik. Kentsel dönüşümden AKP li Belediyelerin asıl maksadının rantsal dönüşüm olduğunu defalarca ikaz etmiştik. Burada somut örneğini acı bir vesileyle görmüş olduk. Haklı olduğumuz ortaya çıktı. Umut edelim ki insanımız bunu çok daha iyi takdir edecektir. Dedi.                                                                                                           

Yorumlar (0)
hafif yağmur