Samsun Deva Partisi Sosyal Sorumluluk Projelerine Devam Ediyor

Samsun Deva Partisi Sosyal Sorumluluk Projelerine 'Kanında Deva Var' ve 'Kökünde Deva Var' sloganları ile devam etti.

Siyaset 11.02.2021, 18:46 12.02.2021, 11:23
Samsun Deva Partisi Sosyal Sorumluluk Projelerine Devam Ediyor

'Kanında Deva Var' ve 'Kökünde Deva Var' sloganları ile Kızılay işbirliğinde kan ve kök hücre bağışı toplayan Samsun Deva Partisi Sosyal Sorumluluk Projelerine Devam etti.

Deva Partisi Samsun İl Başkanlığı insanlara ve doğaya fayda sağlayan etkinlik ve projelerine devam ettiklerini açıkladı. Hanüz 8 Aralık 2020 tarihinde kongrelerini yapmış olmalarına rağmen nerede güzel bir sosyal sorumluluk projesi varsa orada Deva Partisi olduğununu belirten Deva Partisi Sağlık İşleri Başkanı Dr. Yusuf Günaydın, bu kez de “Kanında Deva Var” ve “ Kökünde Deva Var” sloganları ile Kızılay işbirliğinde kan ve kök hücre bağışı topladıklarını, Kan vermek için il ve ilçe teşkilatı yönetim üyeleri ve deva gönülleri sıra beklediğini belirtti.

Deva partisi olarak hem bireysel anlamda, hem de kurumsal anlamda bu sorumluluğu paylaşmaktan gurur duyduklarını belirten Dr. Yusuf Günaydın yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

Toplum Bilinci Oluşmalıdır

“Sağlıklı kalmayı önceleyen sağlık politikası anlayışı çerçevesinde öncelikle koruyucu ve birinci basamak sağlık hizmetleri dediğimiz hizmetlerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Ana iki unsur; sağlık hizmetinin sunulması ve toplumda sağlıklı yaşam için bilincin oluşmasıdır. Buradaki en önemli konulardan birisi de, koruyucu ve temel sağlık hizmetlerinin eşitlik ve hakkaniyet prensiplerine uygun olarak sunulmasıdır. Hasta haklarına saygılı, kolay ulaşılabilir ve kullanılabilir bir şekilde devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmalıdır. İkinci unsur ise, toplum bilincinin oluşmasıdır.

Sağlık Programlarına Önem ve Öncelik Verilmelidir.

Tüm çabalara rağmen, sağlık bilincinin toplumda henüz istenilen seviyeye ulaşamadığı, bireyin kendi sağlığını koruyacak yöndeki alışkanlıklarının iletişiminde ve teşvikinde maalesef geri kaldığını görüyoruz. Bu bağlamda, sağlık okuryazarlığının yaygınlaştırılması ve etkin olarak kullanılması hayati öneme sahiptir. Mesleki kurum ve dernekler, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile eşgüdümlü programlar yürütmek, kamu spotları, eğitim araçları ve dijital teknolojiler ile halkımızı özellikle kanser, obezite, diyabet ve kalp damar hastalıkları konusunda bilinçlendirmek ve bu hastalıkların artmasına neden olan risk faktörlerinin azaltılmasına yönelik koruyucu sağlık programlarına önem ve öncelik verilmelidir.

Sorumluluğu Paylaşmaktan Gurur Duyuyoruz

Bugün, yine bir temel sağlık hizmeti olan kan ve kök hücre bağışına destek vermek için buradayız. Kan üretilemeyen tek ilaçtır. Sağlık hizmetlerinin temel ihtiyacı olan kan ürünlerinin yeterli ve devamlı temini ancak toplumla birlikte hareket ederek sağlanabilir. Deva partisi olarak hem bireysel anlamda, hem de kurumsal anlamda bu sorumluluğu paylaşmaktan gurur duyuyoruz.” 

Etkinliğe katılarak bağışta bulunanlara teşekkür eden Deva Partisi İl Başkanı Av. Kebire Birer yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Elimizden Geleni Yapacağız

Türk de yönetim kurulu üyeleri ve ilçe başkanları ile Cumhuriyet Meydanı’nda etkinliği takip etti. Aynı zamanda kan bağışında da bulunan Türk; Özellikle yaklaşık bir yıldır süregelen pandemi sürecinde gördük ki, sağlık insanlığımızın en önemli önceliklerinden biri.. Bizler Deva Partisi olarak sağlık konularını oldukça önemsiyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızın bilinçlenmesi konusunda da elimizden geleni yapacağız. Bugün kan ve kök hücre bağışı için buradayız, gerekli çağrıları yaptık ve güzel bir geri dönüş elde ettik.

Bağışta bulunanlara Teşekkür

Dünyada ve ülkemizde birçok hasta, kök hücre nakli ile yeniden hayata tutunuyor. Günlük hayat konforundan ödün vermeden herhangi bir kan alma merkezine uğrayıp numune vermek kısa vakit alan, oldukça basit bir işlem ve hayatları değiştiren bir etkisi oluyor. Bu anlamda ne kadar çok kişinin hayatına dokunabilirsek o kadar iyi.. Bu bilinçle burada yanımızda olan tüm gönüllülerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Ayrıca böyle güzel bir etkinliğe çalıştığı için sağlık işleri başkanımıza ve etkinliğe katılarak bağışta bulunan tüm teşkilatıma da teşekkür ediyorum. Deva sorumluluğunu benimle beraber almış olduklarını görmekten gurur duyuyorum dedi.

Teşkilat dönemsel olarak kan ve kök hücre bağışı kampanyasına destek verecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)