Samsun Milletvekili Kurt; Darbeler acı getirdi

12 Eylül'ün ülke tarihindeki kara bir leke olduğunu vurgulayan Hasan Basri Kurt, "Bu ülkenin evlatlarını birbirine kırdıran, milletin iradesi üzerinde vesayet kurmak isteyen odaklara 15 Temmuzu hatırlatacağız.

Siyaset 12.09.2017, 17:11 12.09.2017, 17:33
Samsun Milletvekili Kurt; Darbeler acı getirdi

Hasan Basri Kurt, "Bu ülkenin evlatlarını birbirine kırdıran, milletin iradesi üzerinde vesayet kurmak isteyen odaklara 15 Temmuzu hatırlatacağız. 12 Eylül darbesi Üzerinden 37 yıl geçse de yaraları hala tam sarılamadı. Ülkemiz insanlarının zihninde acı hatırası “bir sağdan bir soldan” dipdiri durmaktadır” dedi.

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt mesajında şu görüşlere yer verdi.

Necdet Adalı, 19 yaşında bir lise öğrencisiyken cinayet işlediği iddiasıyla 1977’de tutuklandı. Adalı, suçsuzluğunun ortaya çıkacağından, serbest bırakılacağından o kadar emindi ki Ulucanlar Cezaevi'nde arkadaşlarının firar girişimine katılmadı. Kendisini yargılayan mahkeme reisi Adalı’nın masum olduğunu iddia etti, karara şerh koydu ancak fayda etmedi. Necdet Adalı 22 yaşındayken 8 Ekim 1980’de asılarak idam edildi.

Şair Nevzat Çelik’in, Adalı için yazdığı 'Şafak Türküsü' bu zamansız ölümü en güzel şekilde resmeder. 'Beni burada arama anne/Kapıda adımı sorma/Saçlarına yıldız düşmüş/Koparma anne/Ağlama/Kaç zamandır yüzüm tıraşlı/gözlerim şafak bekledim/uzarken ellerim kulağım kirişte/ölümü özledim anne/yaşamak isterken delice...'

12 Eylül’cüler, kendi ifadeleriyle asılan bir solcuyla denge kurmak için bir de sağcı idam etmek istediler. Adalı’dan sadece birkaç saat sonra 22 yaşında bir genç, Mustafa Pehlivanoğlu darağacına yürüdü. Ailesi, infazdan üç gün sonra çocuklarını ziyarete geldiğinde, idam edildiğini öğrendiler. Mustafa’dan geriye şu satırlar kaldı: Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yaşa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Eğer benim günahım varsa, cenabı Allah’ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah’tan bulsunlar. Anne sizlerle helalleşmek isterdim fakat olmadı, hakkım varsa hepinize helal olsun, siz de helal edin Son olarak abime, yengeme, yeğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, cenabı Allah’ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.' 

Ve bunlar gibi dipdiri hatıralarla bir daha 12 Eylül’ler yaşanmasın diye 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu millet Türkiye’nin istiklaline, istikbaline ve demokrasisine sahip çıktı. Sahip çıkmaya da devam edecektir dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)