Seçim Sürecinde Merak Edilenler?

Cumhurbaşkanı ve milletvekilli seçimi bir arada yapılacak. Vatandaşın seçimlerle ilgili kafası karışık. Seçim süreci nasıl işliyor, yeni seçim sistemi nasıl?

Siyaset 06.05.2018, 01:56 06.05.2018, 12:31
Seçim Sürecinde Merak Edilenler?

Aday adaylarından sonra Adaylar meydana çıkacak. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırladığı takvim kapsamında seçim süreci başladı. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi Türkiye'de ilk defa bu kadar hızlı ve erken bir seçim olma özelliğini koruyor. Milletvekili Aday Adayları önce parti içinde yarışacak ve Milletvekili adayları konumuna ulaşacaklar. Milletvekili adayları ise  diğer parti milletvekili adaylarıyla yarışarak, milletvekili konumuna ulaşacak.

YENİ SEÇİM SİSTEMİ NASIL?

Türkiye, 2017 referandumuyla kabul edilen anayasa değişiklikleriyle ilk defa Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini bir arada yapacak. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50'ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. İkinci turda da en yüksek oyu alan isim 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçecek. 

Cumhurbaşkanı en fazla iki defa seçilebilecek. 

İlk turda Cumhurbaşkanı seçilemezse ikinci tur seçim ne zaman yapılacak. İkinci tur seçim, ilk tur seçimden sonraki ikinci pazar günü yapılacak. Yani 24 Haziran'da yapılacak olan ilk turda cumhurbaşkanı seçilemezse 8 Temmuz 2018 pazar günü ikinci tur oylama yapılacak.

Yeni anayasaya göre, meclisteki milletvekili sayısı da 550'den 600'e çıkarıldı.

Yeni düzenlemede Ankara'da seçilecek milletvekili sayısı 32'den 36'ya, İstanbul'da seçilecek milletvekili sayısı da 88'den 97'ye yükseldi. Antalya'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 2, Adana'nın 1, Bursa'nın 1, Aydın'ın 1, Denizli'nin 1, Diyarbakır'ın da 1 arttı.

Yorumlar (0)