Alexa

Semih Yalçın: 'Emr-i Hak vaki olana kadar Bahçeli'

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın kongre öncesi 'MHP'de Genel Başkan arayışı olur mu' sorusuna cevap verdi.

Semih Yalçın: 'Emr-i Hak vaki olana kadar Bahçeli'
banner327
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın kongre öncesi 'MHP'de Genel Başkan arayışı olur mu' sorusuna cevap verdi.

MHP 11’inci Olağan Kongresine hazırlanıyor. 21 Mart’ta yapılacak kongre seçim çalışmalarının da çıkış noktası olacak. Kongre öncesi Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, seçimlerden partisinin tek başına iktidar olarak çıkmak istediğini söyledi. 'MHP'de Genel Başkan arayışı olur mu' sorusuna ise 'Emr-i Hak vaki olana kadar Bahçeli' diye cevap verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Olağan Büyük Kongresi, bu yıl 21 Mart’ta yani Nevruz’da düzenleniyor. Kongre, parti içi en büyük buluşma olması kadar 7 Haziran seçimleri için çalışmaların çıkış noktası olacağı için de önemli. Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, kongre sonrasında partisinin seçim çalışmalarına büyük bir hız vereceğini söyledi. Seçimlerden partisinin iktidar olarak çıkacağını belirten Semih Yalçın, başarısızlık eşiğini ise “Mevcut durumdan aşağıda kalmak” olarak tanımladı. Yalçın, “Başarısızlık yeni bir Genel Başkan arayışını beraberinde getirir mi?” sorusuna ise “Sayın Genel Başkan Emr-i Hak vaki olana kadar bu partinin başında kalacaktır” yanıtını verdi.

21 Mart’ta yapılacak büyük kongrenin önemi, anlamı nedir?

11’inci Olağan Kongremizi idrak edeceğiz. Bir siyasi partinin hayatındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Biz birini daha çok namüsait bir ortamda yaşıyoruz. Ama diğer taraftan da bu namüsait durumdan halk oyuyla kurtulacağımız bir gün de yaklaşıyor. 7 Haziran’ı kastediyorum. Bir memleketin meselesi ne olursa olsun bunun onayını halkın vermesi lazım. Sandıktan çıkması lazım bu değişimin. Yeni gelen iktidarın yetkiyi halktan alması lazım. Başka bir yolla bir ülkede halkın problemlerine çözüm bulunmaz. Bu nedenle biz 21’inde, Nevruz’da yapacağımız kurultayımızı 7 Haziran’a atıf yaparak ilan edeceğiz. Eş zamanlı olarak bu çalışmaları bugüne kadar yaptık. Bu sinerjiyi seçim sandığına taşıyacağız. Bu kongreyi bu umutla yapıyorum.

Özellikle 21 Mart tarihi seçildi. Farklı bir mesajı olacak mı partinin?

Sayın Genel Başkanın olacak. Onu o gün orada dinleyeceğiz. Çözüm süreci dâhil hepsine bir cevabı olacak. Geleceğe bir seslenmesi olacak. Nevruz’un manasına uyan o diriliş mantığından hareket ederek ülkeye önemli mesajları olacak.

Sloganlar ne olacak?

Ana slogan olarak, “Bizimle yürü Türkiye” kullanılacak. Bu taşıyıcı olacak. Bunun önüne değişik sloganlar eklenebilir mesela “Terörden kurtulmak için bizimle yürü Türkiye” olacak.

Kongrenin ana mesajı ne olacak?
7 Haziran ve sonrasıdır. Çünkü biz 7 Haziran’a çok ciddi anlamlar yüklüyoruz. Bir milat olarak, milletin bir karar anı olarak görüyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılardan bir kurtuluş anı olarak görüyoruz. Bu siyasi zihniyet devam ettiği takdirde Milliyetçi Hareket Parti, 7 Haziran’dan sonrasını çok tehlikeli görüyor. 7 Haziran’dan sonrasını yok görüyor. Bu kadar önem atfediyoruz.

Seçim çalışmalarının başlangıcı burada yapılacak. Kongreden sonra nasıl devam edecek seçim çalışmaları?
Seçim çalışmaları başladı aslında, aday adayları çalışıyor şimdiden. MHP seçim süreci içinde sahada çalışıyor. Kongre 7 Haziran’a giden yolda bir çıkış noktası olacak. Sonrasında MHP çalışmalarını en üst seviyeye çıkaracak.

Genel Başkan’ın bundan sonrası için Tunceli örneğinde olduğu gibi farklı bir ziyareti düşünülüyor mu?
Bunun için henüz erken ama Genel Başkan her yere gidecek bundan sonrasında. Öyle ayrım olmayacak. Tunceli’de aday olmak isteyen pırıl pırıl bir bayan var. Hakkari’den bir kurmay albay aday olacak. Orada görev yapmış. Bunlar önemli hareketlilikler, önemli emareler. Biz 21’inden sonra daha da hızlanacağız.

Seçim için MHP açısından başarı kriteri nedir?
Biz iktidar olacağız. MHP’nin hedefi tek başına iktidardır. Bu seçimde. Seçim sonrasında alacağımız iyi sonuç tek parti iktidarını yakalamaktır. AKP tek başına iktidar olamayacak bu seçimde, bunu öngörüyoruz. Bu gerçek anketlerde görülüyor. Tek başına iktidar olamayacakları için, “Acaba HDP’yi de Meclis’e sokup stepne yapar mıyız, onlarla bir koalisyon ortaklığı oluşturur muyuz?” diye arka planda bir gayret içindeler.

Sizin sadece oylarınızın artması yeterli bir başarı mıdır sizin için? Başarısızlık nedir?
Hayır ama başarısızlık da mevcut durumdan çok daha aşağıda kalmaktır.

Mevcut halinizden birkaç puan yukarıda kalmak başarı olabilir mi?
Şimdi iktidar hedefleyen bir parti iktidara ulaşmak durumunda bunda haklısınız. Ama başarının çeşitleri de var. Gayret etmişsiniz, iktidar olamamışsınız ama iyi bir sonuç almışsınız. Bunu başarısızlık olarak sayamazsınız. Basın mensupları sayesinde biz 30 Mart’ta artırdığımız oyu anlatmakla güçlük çektik. Çok net bir şekilde iktidar 2 milyon oy kaybediyor, diğer partiler yerinde sayıyor. MHP 2 milyon 300 bin oy artırıyor. Neredeyse kabahatli çıkacağız.

İktidar hedefine ulaşamamak MHP içinde nasıl bir etki yaratır?
O, ortaya çıkan sonuçlara göre farklı değerlendirmeleri beraberinde getirebilir. Oranlar önemli olabilir işte bu noktada.

Hangi koşullarda Genel Başkan dahil taban yönetime tepki gösterirse haklı bulursunuz?
Taban yönetime tepki göstermez. Niye göstersin? İktidara gelemedi diyelim ama iktidarın büyük ortağı oldu bunu başarısızlık mı sayacaksınız?

Sizce bundan sonra, seçim sonuçları da beklentilerin altında kalırsa bir genel başkan değişikliği ister mi taban?

MHP’de bugün itibarıyla herhangi bir Genel Başkanlık sorunu yok. Sayın Genel Başkanımız tek aday olarak çıkar, kongresini alır. Biz CHP veya diğer siyasi partiler gibi değiliz. İdeolojik hareketliliğimiz farklılık arz ettiği için bu bazen doğru anlaşılmıyor. Bundan sonra da Sayın Genel Başkan bu partinin başında kalmaya devam eder. Sayın Genel Başkan’ın bu partinin başında olması gerekir, olacaktır da. Sayın Genel Başkan Emr-i Hak vaki olana kadar da bu partinin genel başkanı olarak kalacaktır.
Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 23:20
YORUM EKLE