Serdar Yaman, D8 Zirvesi'ne Katıldı

Yeniden Refah Partisi Atakum İlçe Başkanı Serdar Yaman ve yönetimi Çırağan Sarayı'nda düzenlenen D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 25. Yıl zirve toplantısına katıldı.

Siyaset 15.06.2022, 22:04 16.06.2022, 00:40
Serdar Yaman, D8 Zirvesi'ne Katıldı

Türkiye'nin öncülüğünde 8 Müslüman ülkenin oluşturduğu D-8, ilkeleri ve küresel bir oluşum özelliği taşıyan D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 25. Yıl zirve toplantısı gerçekleştirildi.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 25. Yıl zirve toplantısına Yeniden Refah Partisi Atakum İlçe Başkanı Serdar Yaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri'de katıldı.

Çırağan Sarayı’nda 15 Haziran 1997 tarihinde 54’üncü hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde Türkiye, Nijerya, Mısır, İran, Pakistan, Endonezya, Malezya ve Bangladeş'in devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği zirvede ‘İstanbul Deklarasyonu’ ile kurulan D-8 Ekonomik İş birliği Teşkilatı’nın 25’inci kuruluş yıl dönümü Erbakan Vakfı önderliğinde düzenlendi.

D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 25. Yıl zirve toplantısı  geleneksel balkon fotoğrafında Yeniden Refah Partisi Atakum İlçe Başkanlığı olarak fotoğraf verdi. Yeniden Refah Partisi Atakum İlçe Başkanı Serdar Yaman, D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam ile bir araya geldi. Zirvede konuk olan Osmanlı Padişahlarından Abdülhamit Han'ın 3. Kuşak torunu Erturul Osman Osmanoğlu ve 4. Kuşak Torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu İle hatıra fotoğrafı çeken Serdar Yaman, memnuniyetini dile getirererk şunları söyledi: 

Balkon fotoğrafında Yeniden Refah Partisi Atakum İlçe Başkanlığı olarak yerimizi aldık D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam ile ayak üstü sohbet etme imkanı bulduk.  Zirvede konuk olan Osmanlı Padişahlarımdan Cennet mekan Abdülhamit Han Hz 3. Kuşak torunu Erturul Osman Osmanoğlu ve 4. Kuşak Torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu İle yan yana gelme fırsatımız beni çok mutlu etti .  Osmanlı Torunu , Cumhuriyetin çocuğu olmak İle gurur duyuyorum." dedi.

D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 

15 Haziran 1997 tarihinde Resmi olarak kurulan D8, kalkınmaya dayalı ülkeler arası işbirliği anlaşmasıdır. Türkiye'nin daveti üzerine kurulan işbirliği anlaşması birçok maddeyi içermektedir. D8, 8 ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları ve genellikle ekonomik durumlarını kapsayan anlaşmadır. Anlaşmanın amacı, üye olan ülkelerin dünya üzerindeki ekonomik etkilerini artırıp geliştirmektir. 

D8 Nedir?

15 Haziran 1997 yılında 8 ülkenin bir araya gelip imzaladığı Ekonomik İş Birliği Anlaşması olarak tarihte yerini almıştır. D8 Türkiye'nin davetiyle gerçekleşmiştir. Üye ülkeler arasında Türkiye'nin yanı sıra, Bangladeş, Mısır, Endonezya, Malezya, Nijerya, İran ve Pakistan yer almıştırb 1997 yılında devlet başkanlarının bir araya gelmesiyle kurulmuştur.

 D8 Ülkelerinin Amacı Nedir?

 D8 ülkelerinin amacı dünyadaki ekonomik pozisyonlarını yapılacak işbirliğiyle geliştirmektir. Bu ülkeler ekonomik alanı kapsayan durumlarda birbirlerine destek olmaktır. Amaçları gelişimlerini hızlandırmaktır.

 D8 Neden Kurulmuştur?

D8 teşkilatının kurulmasının amacı, üye olan her ülkenin ekonomisini yapılacak olan ekonomik işbirliği anlaşmalarıyla geliştirmektir. Kurulmasının temel felsefesi, ülkelerin birbirlerine destek sağlayarak dünya ekonomisinde önemli yere sahip olmaktır. 

 D8 Nerede Kurulmuştur?

 D8 anlaşması 1997 yılında Necmettin Erbakan öncülüğünde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)