Sığınmacılara Çalışma İzni...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyeli sığınmacıların çalışma izniyle ilgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde yönetmelik olarak yayınlanacağını kaydetti.

Siyaset 11.01.2016, 21:22
Sığınmacılara Çalışma İzni...
Suriyelilere çalışma iznini düzenleyen yönetmelik önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada sığınmacı Suriyelilere çalışma izin verilme konusunun Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını kaydeden Kurtulmuş; Türkiye’de 2 milyon 411 sığınmacı Suriyeli bulunduğunu, bunlardan 7 bin 351’ine daha önce çalışma izni verildiğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Suriyeli sığınmacıların çalışmalarıyla ilgili yaptığı çalışmanın Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu ifade eden Kurtulmuş, Suriyeli sığınmacıların çalışma izniyle ilgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde yönetmelik olarak yayınlanacağını kaydetti.

Düzenlemede Türkiye vatandaşlarını etkilememesi için bazı sınırlamaların olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Geçici kimlik düzenleme tarihinden 6 ay sonra çalışma için başvuru yapabilecekler. İkamet ettikleri illerde çalışabilecekler. Çalıştıkları işyerindeki çalışanların yüzde 10’nunu geçemeyecekler. Geçici tarım işçisi çalışacak olanlar için valiliklerin izni alınacak. Valilik bu kotaları esnetebilecekler.” dedi.
Yorumlar (0)