Sinan Oğan, Doğru Yolda Yürüyor

Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edilen muhalif grubun yeni parti kurma çalışmaları devam ederken eski Iğdır milletvekili Sinan Oğan’ın vereceği karar merak ediliyordu.

Siyaset 28.08.2017, 00:19 28.08.2017, 09:32
Sinan Oğan, Doğru Yolda Yürüyor

MHP’de Devlet Bahçeli ve yönetimine karşı baş kaldırarak iç muhalefete başlayan Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ Parti içerisinde mücadele edebilecek bir zemin kalmayınca B Planlarını harekete geçirerek yeni bir parti kurmak için yola koyuldular.  Sinan Oğan dışında, Akşener, Aydın ve Özdağ anlaşarak yeni parti kurulması kararını açıkladılar.


Sinan Oğan’ın yeni partide görev alacağı kuvvetli ihtimal olarak görülürken, "hep durduğu yerde" olduğunu belirterek;  “A planımız da B planımız da C planımız da Milliyetçi Hareket Partisi’nde mücadeledir. Hiçbir zaman burada bir şansımı deneyeyim diye bir tutumum olmadı, yeni bir parti kurarım veya mevcut bir partiye giderim de demedim.” dedi.


Siyasetin bir sabır işi olduğunu beyan eden Sinan Oğan; “Bizim burada kalmamız Milliyetçi Hareket Partisi’ne olan umutları yeşertiyor. dedikten sonra;  MHP’den istifa eden Koray Aydın’ın “Bu yönetim ile MHP, AKP’nin içerisinde eriyor. Yeni oluşum içerisinde bu yüzden varım’ açıklamasını değerlendirdi. Sinan Oğan; “MHP'nin herhangi bir parti içinde erimesini engellememin yolu Milliyetçi Hareket Partisi’ni terk etmek değil, Milliyetçi Hareket Partisi’ne sahip çıkmaktır.” İfadelerini kullandı.


Ülkücü Hareketin kafasının karışık olduğunu söyleyenler var.  

Yeni partinin kurulmasıyla birlikte toplu istifaların artacağını, ülkücülerin akın akın yeni partiye geçeceklerini ve Meral Akşener’in yanında yer alacaklarını ifade eden köşe yazarları ve aklı başında gibi gözüken bir sürü insanlar var. Sosyal ağlarda,  “ülkücüler artık ülkülerine kavuşmak için yeniden yola çıkıyor” gibi bir sürü saçmalıklarla dolu, içi bomboş kelimelerle ülkücü olanlara yönelik bir takım algılar oluşturuyorlar.


"Ülkücü Hareketi bölündü veya bölünüyor" gibi göstermek büyük bir yanlıştır. Her şeyden önce kurulacak parti’nin ülkücülükle hiçbir şekilde alakası olmayacaktır. Zaten kendileri de  o defteri kapattıkları ve "merkezde ve herkesi kucaklayacak bir parti" kurmayı hedeflediklerini belirttiler ve belirtiyorlar.


Sinan Oğan, MHP içerisinde mücadele edeceğini söyleyerek aslında doğru olanı yapmış daha dürüst davranmıştır.  Ülkücü Hareket lider bir harekettir. Her ülkücü yeri ve zamanı geldiğinde MHP genel başkanlığına aday olabilir. Başarısız olduğunda ise çekip gitmez. 


Oğan; MHP içerisinde eskisinden çok daha güçlü olacaktır. Ancak, yönetim aksaklıklarını ve arızalarını bildirirken  dikkatli bir tavır sergilemeli ve MHP’yi kurumsal kimliğe leke sürmemelidir.


Milliyetçi Hareket Partisi’ne aday olanların harcandığı veya önü kesildiği görüşüne katılmak mümkün değil. Eğer öyle olsaydı, Ümit Özdağ genel başkan yardımcısı, Koray Aydın’da bir daha milletvekili olamazdı.


Ayşenur Aslan


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)