SOKAKTAKİ CANLAR BİZE EMANET!

Deva Partisi Samsun İl Başkanı Kebire Birer Türk, Bir siyasi parti başkanı olma kimliğinden öte, bir insan ve bir anne olarak herkesi sokaktaki canlara sahip çıkmaya davet ettiğini belirtti.

Siyaset 28.01.2022, 11:23 28.01.2022, 14:15
SOKAKTAKİ CANLAR BİZE EMANET!

Deva Partisi Samsun İl Başkanı Kebire Birer Türk yazılı basın açıklamasında, vatahdaşları sokak hayvanlarına sahip çıkmaya davet etti.

Kebire Birer Türk, açıklamasında şunları söyledi:

"Bir siyasi parti başkanı olma kimliğinden öte, bir insan ve bir anne olarak herkesi sokaktaki canlarımıza sahip çıkmaya davet ediyorum. Çünkü kışın köpekler 17 saat, kediler ise 6 saat aç kalırlarsa malesef donarak ölüyorlar.. Bu soğuk havalarda sokak hayvanlarımıza sahip çıkalım onlar bize emanet.”

Samsun Deva Partisi İl Başkanlığı rutin aralıklarla uzak bölgelerde kaderine terkedilmiş sokak hayvanları da dahil olmak üzere, mama ve yiyecek desteği ile sokak hayvanlarının yaşayabilmelerine imkan sağlayacak tüm girişimlerde bulunduğuna dikkat çemen Türk, Partililer “Sizlerin de bildiği gibi her gün görsel ve yazılı basında hayvanların uğradıkları haksızlıklar, işkence ve kötü muamele haberlerine rastlamaktayız. Sürekli olarak okuduğumuz ve karşılaştığımız bu haberler, ülkemizde Hayvan Hakları Yasası’nın yetersiz ve uygulamaların eksik olduğunun en büyük göstergesidir. Özellikle yasanın cezai yaptırımlarının caydırıcı olmaması, takip ve uygulama eksikliklerinin yaşanıyor olması 5199 sayılı yasanın fonksiyonel olmadığının göstergesidir. Yasanın tekrar ele alınması, sivil toplum örgütleri ve hayvan hakları koruyucularının fikir ve tecrübelerinin yasa koyucular tarafından dikkate alınması oldukça önemlidir. Onları sevmek mutlaka ki çok önemli ama yetersizdir. Onların haklarını da korumak, yaşam refahlarını sağlamak ve yaşam koşullarını düzeltmek de biz insanların görevidir.” dedi.

İl Başkanı Türk: “Hayvan sevgisinin aşılanması, çocukların yetiştirilme şekli ve eğitimle doğrudan ilgilidir. Okullarımızda bu konunun öneminin çocuklarımıza algılatılması, bu dünyanın ve bizlerin onlarsız olamayacağı gerçeğinin öğretilmesi, ailelerin çocuklarına hayvan sevgisini aşılaması gelecekte daha bilinçli ve sevgi dolu bir ilişkinin oluşmasında etkili olacaktır. Onların haklarını her gün korumak ve gözetmek biz insalığın görevidir. Dünyada yanlız değiliz ve bizim gibi diğer canlılarda yaşam hakkına sahipler. Lütfen bu soğuk günlerde onları daha çok hatırlayalım sokağa bırakacagız bir kap yemek ve bir kap su en az bir canı kurtaracaktır.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)