Son sözü YSK söyleyecek

Geçersiz 124 bin oyla ilgili itirazı reddedilen CHP hak arayışından vazgeçmiyor. İptal için YSK'ya başvurulacak

Siyaset 05.04.2014, 18:30 05.04.2014, 18:33
Son sözü YSK söyleyecek

İl Seçim Kurulu, büyükşehir belediyesi seçim sonuçlarıyla ilgili  CHP’nin Başkent’te yaptığı itirazları reddetti. Mansur Yavaş için YSK karar verecek

Ankara İl Seçim Kurulu, CHP’nin büyükşehir belediyesi seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı itirazları reddetti. CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurması bekleniyor. CHP Ankara İl Başkanlığı, önceki gün İl Seçim Kurulu’na yeniden sayım yapılması, iptal edilen oyların yeniden değerlendirilmesi ve birleştirme tutanaklarına ilişkin itirazda bulunmuştu. CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, “124 bin geçersiz oy var. Seçimlerin meşruiyetinin olması için oyların yeniden sayılması gerekiyor” demişti. Yavaş, “Bir sandıkta 311 seçmen var, 341 oy çıkıyor. Bir sandıkta 286 seçmen var, 424 oy pusulası verilmiş. Bir sandıkta 280 seçmen var 1049 oy pusulası verilmiş. Bu nasıl oluyor?  İtirazlarımızı yaptık” diye konuşmuştu. CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, itirazlarının Ankara İl Seçim Kurulu’nca reddedildiğini bildirdi. İl Başkanlığı’ndan itirazın reddine ilişkin CHP’ye henüz bir gerekçe bildirilmediği ifade edilirken CHP’nin bugün YSK’ya başvurması bekleniyor.

Hakkımızı ararız
Öte yandan CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Mansur Yavaş, İl Seçim Kurulu’nun kararı sonrasında Twitter’dan izlenecek yola ilişkin bir açıklama yaptı. Yavaş, şunları kaydetti: “İlçe ve il seçim kurullarına itiraz süreci tamamlanmıştır. Hakkımızı YSK nezdinde arayacağız. Süreç devam ediyor.” Bu arada CHP’nin İstanbul’daki seçim sonuçlarına itirazlar da sürüyor. CHP son olarak Kağıthane’deki seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Kağıthane İlçe Seçim Kurulu, 55 sandıkla ilgili itirazı haklı buldu. Kurul savcılığa suç duyurusunda da bulundu. İlçe Seçim Kurulu’nun gönderdiği yazı üzerine, CHP, İl Seçim Kurulu’na, “Kağıthane’de seçimlerin yeniden yapılması” için başvurdu. CHP’nin Üsküdar adayı İhsan Özkes’in İçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz ise reddedildi. Bu arada CHP’nin İl Seçim Kurulu’na Antalya’da da yaptığı itiraz reddedildi. 

Yorumlar (0)