Süleyman Yağcıoğlu kimdir, İlk Parti Ne Zaman Kuruldu?

İlk Parti Genel Başkanı Süleyman Yağcıoğlu kimdir, kaç yaşındadır? siyasi hayatı nedir merak ediliyor. Uzun bir siyasi hayat yolculuğu olan Süleyman Yağcıoğlu aslen nerelidir?

Siyaset 20.03.2021, 00:16 20.03.2021, 13:41
Süleyman Yağcıoğlu kimdir, İlk Parti Ne Zaman Kuruldu?

Süleyman Yağcıoğlu, uzun bir siyasi hayata mevcut bir genel başkan. İlk Parti Genel Başkanı olan Süleyman Yağcıoğlu. 23.10.1998 tarihinde kurduğu ilk Parti'nin kurucu genel başkanıdır. Peki, Süleyman Yağcıoğlu kimdir? Yağcıoğlu nerelidir?  İlk Parti Genel Başkanı Süleyman Yağcıoğlu'nun siyasi hayatı nedir?

 Süleyman Yağcıoğlu kimdir?

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur. Serbest Diş Hekimliği, Ziraatçılık, TBMM XVII. Dönem Samsun Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, Evli ve bir çocuk babasıdır.

Süleyman Yağcıoğlu Aslen Rize Pazar’ lıdır. Yağcıoğlu, ailesi 1952 yılında Tokat’ın Erbaa kazasında dünyaya geldi. Çocukluk yılları Samsun Ladik Büyükalan Köyünde geçti.Süleyman Yağcıoğlu'nun Babası Ali YAĞCIOĞLU, Türkiye'nin bir çok yerinde görev yapmış bir bürokrat ve cumhuriyet savcısıdır. 

Süleyman Yağcıoğlu, İlkokulu, İstanbul Acıbadem ilkokulu ,Orta Okulu, Kadıköy Kemal ATATÜRK Orta Okulu, Liseyi, KABATAŞ Erkek Lisesinde tamamladı. Yağcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1974 yılında mezun olduktan sonra 1975 yılında, Ankara Mamak Muhabere Okulu Sağlık Şube Müdürlüğünde, As Teğmen -Yedek Subay olarak askerlik görevini yaparken , ilk yıldız takan ve Teğmen olarak görevini ifa etme başarısını elde etme ünvanını kazanan kişi olmayı başardı.

İstanbul’a dönen Yağcıoğlu, Eczacı olan eşi, Humar Zümrüt Hanımla tanışarak evlendi.

Süleyman Yağcıoğlu'nun Siyasi Hayatı Nedir?

Samsun'da ANAP'ın İl kuruculuğu görevine getirililen Süleyman Yağcıoğlu, ANAP Samsun Milletvekili seçilerek TBMM girdi. O dönemin, 40 yaşın altında Milletvekili olmaz söylentileri yayılınca, Merhum Turgut ÖZAL'ın önerisiyle, Meclis Başkanı Necmettin KARADUMAN döneminde TBMM Başkanlık Divanı üyeliğine seçildi.

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra, Mesut Yılmaz ‘ın Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı döneminde, 4 kez Anavatan partisi MKYK üyeliğine seçilen Süleyman Yağcıoğlu, Türkiye genelindeki delege oylarıyla bir kez MKYK bir kez de Türkiye 2. Si olarak seçildi ve siyasi işler Başkan Yardımcılığı yaptı.

Aynı zamanda Samsun sevdalısı olan Süleyman Yağcıoğlu; Samsunspor'un o dönemin merhum Başkanı Hasbi Menteşoğlu döneminde As Başkanlık yaptı ve Samsunspor'un şampiyon olmasında en büyük etkenlerden birisi olarak takımın birinci lige çıkmasını sağladı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)