Taner Tekin, Haberaks TV'de Önemli Mesajlar Verdi

MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin; Milliyetçi Hareket Partisi'nin, sözleri ve seçimleri dikkate alınmazsa yarışmaktan ve halkın belirlemesinden yana olduğunu söyledi.

Siyaset 15.12.2018, 01:02 15.12.2018, 03:02
Taner Tekin, Haberaks TV'de Önemli Mesajlar Verdi

 "MHP'nin sözleri ve seçimleri dikkate alınmazsa yarışalım, halkın belirlemesinden yanayım"

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Haberaks TV'de yayınlanan  'Seçim 2019' programının konuğu oldu.Genel Yayın Yönetmeni  Ümit Ceylan moderatörlüğünde, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara ve siyasetçi Mehmet Ali Çoşkuner'in katılımıyla gerçekleştirilen programda Başkan Tekin önemli açıklamalarda bulundu.

Oman Kara Sordu:

Samsun Seçiminde en önemli belirleyici unsurlardan birisi Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ittifakı Türkiye genelinde nasıl bir etki yapar bilemiyorum ama Samsun'da bu ittifak, Samsun İçi ve dışındaki ilçeleri doğrudan etkileyecektir. Ak Parti daha kurulmadan çok önce MHP vardı. MHP çok önce Samsun'un iki önemli ilçesi olan Canik ve Bafra ilçesi belediye başkanlığını kazanmıştı. MHP bu belediyeleri 10'ar yıl idare etti. 1999 seçimlerinde isi Çarşamba, Havza gibi önemli ilçeleri de yönetimine aldı. Siz Milliyetçi Hareket Partisi'nin bu seyrini nasıl değerlendireceksiniz ve bu pazarlık masasına nasıl oturacaksınız?

"Bu ittifak en az 2013 cumhurbaşkanlığı seçimine kadar sürecek olan bir milli mütabakat"

Sokakta dedikodu ve kulis olduğunu, AK Parti ile  Samsun yerelinde pazarlığa dair bir görüşme ve anlaşma söz konusu olmadığını belirten İl Başkanı Taner Tekin;  "MHP Türkiye'nin en köklü partilerden birisidir. Biz üç bin yıllık devlet geleneğini temsil eden, en az 150 200 yıllık birikimi olan ve 50 yıllık siyasi tecrübesi olan, idam sehpası görmüş, kahpe kurşunlar görmüştür. Ülkenin çıkarlarını her zaman parti çıkarlarından önde tutan bir ülkücü Hareketten bahsediyoruz. Türk Milliyetçiliği fikrini savunan Milliyetçi Hareket Partisi'nin elbetteki önceliği de ülke ve devlet bekasıdır. Milliyetçi Hareket Partisinin 24 haziran seçimleri öncesinde gerçekleştirmiş olduğu bir Cumhur İttifakı var, Sayın genel başkanımızın ifadesiyle de bu ittifak sadece seçime yönelik bir ittifak değil bu ittifak en az 2013 cumhurbaşkanlığı seçimine kadar sürecek olan bir milli mütabakat olduğunu belirtmiştir. elbette biz buna bağlı kalacağız ancak bu siyasetin farklı alanlarında rekabet etmeyeceğiz anlamına da gelmiyor." dedi.

BAŞKAN TEKİN; "KARARA HER ZAMAN SAYGI DUYARIZ"

Başkan Tekin; İttifak konusunda Cumhurbaşkanının olumlu karşıladığını, AK Parti'den bir kaç isim itiraz ettiğini belirterek;" Grup konuşmalarında kendi genel başkanımız kendi yolumuza devam edeciğini belirtti. Yalnız bir başka partinin ittifak arayışlarını gürünce sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine görüşmeler başladı ve anlaşmaya gidildi" ifadelerini kullandı.

Uzun yıllar MHP'nin  bir çok ilçeyi yönettiğine dikkat çeken Taner Tekin, "40 oyla kaybettiğimiz bir Yakakent var. İçeriye baktığımızda MHP tarafından yönetilmiş bir çok ilçemiz var. Yönettiği ilçelerde hep ikinci parti olmuş veya yarışı başbaşa bitirmiştir. Küçük oylarla kaybedilen illerde belediye meclis üyelerindeki eksikliklerden kaynaklandığını gördüm" şeklinde konuştu.

"MHP her zaman bunlardan ders çıkarmıştır. "

2014'te MHP'nin kıl payı kaybettiği ilçelerden bahseden Tekin," Kavak, Alaçam ve ilkadım var. Seçimin kazanılmasında doğrulardan ders kaybediliyorsa ondan ders almışızdır. Bir takım hatalar vardır. MHP her zaman bunlardan ders çıkarmıştır. 99 seçimlerinden sonra seçim analizlerini değerlendirdik. Bir çok il ve ilçede seçim sonuçlarını değerlendirdik. Neden kaybettik çalışmalar yaptık. neden kazandık üzerine kafa yorduk. Belediye meclis üyelerindeki seçimlerde hatalar yaptığımız aşikar. Yeterli uyum halinde çalışmaktan uzak oldukları bireysel davrandıklarını görüyoruz. Aday belirleme konusunda yapılan hatalar vardır bunlardan ders çıkarmak gerekiyor." dedi.

"Yanlışa düşen arkadaşlarada halk gereken dersi vermiştir"

MHP hem belediye başkan adaylarında hem de meclis üyesi seçimlerinde seçildiği makamda yetki ve yeterliliğe bakmamız gerekir. Bu şehri yakından tanıyan, çözüm üretebilen ve uyum içerisinde çalışabilecek ve sevilecek meclis üyesi seçilecektir. Belediye meclis üyelerimizin büyük bir kısmının hakkını vermek zorundayız. Bu şehre uzun yıllar hizmet etmiş arkadaşlarımız var. Teşkilatımız veya tercihlerimiz üzerinde bazı belediye başkanları veya siyasilerin etkisi olmamıştır Bizim teşkilatımız buna izin vermez. Yanlışa düşen arkadaşlarada halk gereken dersi vermiştir" diye belirtti.

"Samsun Karadeniz'de küçük İstanbul.."

Bu seçimlerde MHP'ye geçmişe nazaran daha fazla başvuru olduğunu dile getiren Başkan Tekin; " Bizim nizamımıza uygun bu şehre yakışan ve seçilebilecek adayları değerlendireceğiz. Şu ana kadar hiç bir aday adayına teklifte bulunmadım ama bir fikir alışveri olmuştur. Kendi tercihlerini yapan ve bize gelen olmuştur. Samsun Karadeniz'de küçük İstanbul... Bir dönem Samsun'da 75 vilayetten insan yaşıyordu. Bugün Doğu Karadeniz'den ve Orta Karadeniz'den devamlı göç alıyoruz. Samsun'da karnını doyuran, iş kuran burada yaşayan, burada çoluğunu çocuğunu yaşatacak olan herkes Samsunlu'dur. MHP şehir millyetçiliğine karşıdır. Tek kimlik altında bu ülkeye hizmet eden herkese biz aynı yerden bakıyoruz. MHP'nin bir tabanı yok. İlkeleri olur, duruşu olur. Ülküsü olur. Tabanı, tavanı olmaz. Ülkesine gönül vermiş bir partidir. Elbette MHP büyük bir okyanus olunca zaman zaman kıyıya bıraktıkları küçük taşlar olacaktır" dedi.

Tekin; MHP'nin her partiden oy alabilecek bir parti olduğunu belirterek, "Bu ülkenin çimentosudur. Giden arkadaşlar inşallah gittikleri yerde mutlu olurlar. 90 bin seçmen üzerine 50 bin oy koymak ve 140 bin gibi bir rakamı hedeflemek amacımız" dedi.

"Son yıllarda kırsalda oyumuz yükseldi."

"17 ilçenin hepsine talibiz ama özellikle geçmişte yönetmiş olduğumuz ilçeler başta olmak üzere hepsine talibiz" diyen başkan Tekin; "Bütün ilçerimizde aday adaylarımız var. MHP'nin sözleri ve seçimleri dikkate alınmassa yarışalım halk belirlemesinden yanayım...

Son yıllarda kırsalda oyumuz yükseldi. Sandıkta yaşanan hatalar bir daha olmasın diye çok ciddi çalışmalar yaptık, yapıyoruz. Bunlarla ilgili eğitim programları yapıyoruz. 2019 Mart ayında yapılacak seçimlerin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Demokrasinin bu seçimlerle önünün açılacağına inanıyorum. Bir çok belediyenin çok sıkıntılı olduğu bilmeyen yok sağır sultan bile duydu. Biz boç içindeyken bile bir yandan borç ödüyerek bir yandan hizmet görüten bir partiyiz. Seçimlerin sonucunda ne çıkarsa çıksın samsun ve MHP için kötü bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. MHP Samsun'un hak ettiği bir belediyecilik anlayışla yönetildiği, doğru işlerin yapıldığı, halkla iç içe yaşandğı çocuklarımız için daha güzel projeler koyarak Samsun'u yönetmeye hazırdır. Hukuka uygun yarışa gireceğimiz belirtmek bizim MHP olarak tahahütümüzdür " dedi. 

Yorumlar (0)