banner434

banner433

Tansu Çiller Hakkında Yeni İddialar

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in siyasete döneceği iddiaları devam ederken Tansu Çiller hangi partiye geçecek? şeklinde soruda merak edildi.

Siyaset 22.02.2022, 20:35
Tansu Çiller Hakkında Yeni İddialar

Tansu Çiller yeniden siyaset sahnesine döneceği iddia edilirken, Tansu Çiller'in hangi partiye geçeceği veya hangi partinin genel başkanı olacak merak edildi.

Eski başbakan Tansu Çiller'in Aydınlık Demokrasi Partisi'nin başına geçeceği ileri sürüldü. Aydınlık Demokrasi Partisi Genel Başkanı Salih Önel genel başkanlıktan ve parti üyeliğinden istifa etmişti. Aydınlık Demokrasi Partisi, 3 Ağustos 2021 tarihinde Salih Önel tarafından kurulmuştu.

Yeniçağ gazetesinden Fatih Ergin'e konuşan Önel, son günlerde partinin yönetim kurullarında kendisine karşı anlam veremediği bir muhalefetin ve tepkinin oluştuğunu belirtmişti. Çiller’e yakınlığı ile bilinen DYP Isparta eski Milletvekili Ömer Bilgin’in teşkilatların 'kendileri ile hareket etmeleri' için çalışmalar yaptığını söyledi. Haberde ayrıca Genel Başkan olmayı hedefleyen Tansu Çiller’in Yeniden Refah Partisi ile de ittifak kurmayı planladığını aktardı.

YRP ile kurulacak ittifaka “Anadolu İttifakı” adının verilmesinin düşünülüyor. Buna göre Çiller Anadolu İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olacak, aktif siyasete dönmeye kesin karar vermesi durumunda da Doğru Yol Partisi’nin isim hakkını alınması da seçenekler arasında. Tansu Çiller hakkındaki iddiaların medyaya yansımasının ardından parti kurma niyetinde olmadığını belirten bir açıklama yapmıştı.

TANSU ÇİLLER KİMDİR?

 24 Mayıs 1946 tarihinde İstanbul'da doğan Tansu Çiller,Türk ekonomist, akademisyen, siyasetçi ve 22. Türkiye Başbakanıdır. Başbakanlık görevini 1993–1996 yılları arasında sürdürmüş olan Çiller, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk ve tek kadın başbakandır. 1993–2002 yılları arasında Doğru Yol Partisi genel başkanlık görevini sürdürmüştür. 1996–1997 yılları arasında Başbakan yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevini üstlendi.

Tansu Çiller, 1967'de Robert Kolej Yüksek Okulu'nun (bugün Boğaziçi Üniversitesi) Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde verdi (1971), doktora üstü öğrenimini Yale Üniversitesi'nde devam ettirdi. 1971-73 arasında Franklin & Marshall College'da yardımcı profesör olarak çalıştı. 1974 ve 1975 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi'nde asistan profesör olarak görev aldı. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Tansu Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)