'TBMM Başkanı TBMM'nin Başkanıdır, AKP'yi Koruma yeri değil'

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, 17 Aralık Operasyonu sonrasında istifa eden 4 bakana ilişkin TBMM'ye gelen fezlekelere ilişkin TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in tavrını eleştirerek, "TBMM Başkanı, TBMM'nin başkanıdır. AKP'yi koruyup, kollama yerinin başkanı değildir" dedi.

Siyaset 12.03.2014, 16:05 12.03.2014, 16:44
'TBMM Başkanı TBMM'nin Başkanıdır, AKP'yi Koruma yeri değil'

 MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, 17 Aralık Operasyonu sonrasında istifa eden 4 bakana ilişkin TBMM'ye gelen fezlekelere ilişkin TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in tavrını eleştirerek, "TBMM Başkanı, TBMM'nin başkanıdır. AKP'yi koruyup, kollama yerinin başkanı değildir" dedi. ANKARA (ANKA) -MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, 17 Aralık Operasyonu sonrasında istifa eden 4 bakana ilişkin TBMM'ye gelen fezlekelere ilişkin TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in tavrını eleştirerek, "TBMM Başkanı, TBMM'nin başkanıdır. AKP'yi koruyup, kollama yerinin başkanı değildir" dedi.

TBMM'de kürsüye ekmek koyarak yaptığı basın toplantısı yapan Yeniçeri, Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle Türk Halkına başsağlığı diledi. Elvan'ın ölümünün ardından Ankara'daki protesto gösterilerine müdahale eden polislerin FN-303 silahı kullandığını iddia eden Yeniçeri, bu silahın bir çok Avrupa ülkesinde ölümcül silah kategorisinde yasaklandığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da eleştiren Yeniçeri, "Tayyip Erdoğan yolsuzlukları yasaklayacağına, özgürlükleri yasaklıyor. Kendisi susacağına, konuştuklarını yayanları susturmaya çalışıyor. Ne Türkiye'yi susturabilirsiniz ne de bu yaptıklarınızın hesabını vermeden kurtulabilirsiniz. Yolsuzluğun hesabını vermeden sandıktan çıkacak oylarla 'halk bizi temize çıkardı' diyemezsiniz. Temize çıkacağınız yer yargıdır" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "Mahkemeleri TBMM kurar, HSYK kaldırır" yönündeki değerlendirmesini sert dille eleştiren Yeniçeri, "TBMM'nin çıkardığı yasayı tanımayan mahkeme olur mu? Bu nasıl haddini aşmaktır?" sözleriyle değerlendirdi.

Ardından soruları da cevaplayan Yeniçeri, gündeme gelen istifa eden 4 bakanın fezlekelerinin Genel Kurul'da okunmasına ilişkin, vatandaşın da fezlekelerde ne olduğunu merak ettiğini ve bilmeye hakkı olduğunu ifade eden Yeniçeri, "TBMM Başkanı, TBMM'nin başkanıdır. AKP'yi koruyup, kollama yerinin başkanı değildir. Bu fezlekeler hiç olmazsa milletvekillerine kesinlikle açılması gerekir. Yoksa boş değerlendirmeler, yönlendirmeler olur. Soruşturmanın gizliliği gerekçesiyle fezlekelerin saklanması hükümeti ve adı geçen bakanları zan altında bırakır" dedi.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu