Alexa

TBMM Başkanlık Divanı toplandı...

TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı.

 TBMM Başkanlık Divanı toplandı...

  Meclis, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsisli Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan 22 adet tabya ile Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat döneminde yapılan bir sarayın restorasyonuna toplam 10 milyon lira ödenek aktaracak.

TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre toplantıda, Erzurum'daki tabyaların ve Konya'daki sarayın Maliye Bakanlığı tarafından TBMM Başkanlığı'na devredilmesi ele alındı.

Toplantıda, Erzurum Harp Tarihi Müzesi olarak düzenlenmesi planlanan  22 adet tabyaya yönelik yapılacak röleve, restorasyon, çevre düzenlemesi, statik güçlendirme projeleri, kazı gibi çalışmalar için ödenek aktarılması önerisi getirildi. TBMM İdare Amiri, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, bu öneriye karşı çıkarak, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait işleri neden TBMM yapıyor? Madem Meclis'in parası var, neden Yalova Termal Sosyal Tesisleri'nin kapatılması gündemde?" diye sordu.

Bunun bir defaya mahsus yapılıp, daha sonrakilere hayır denilebileceği görüşü gümdeme getirildi.

CHP'nin karşı oyuna rağmen TBMM Başkanlığı'nın, bu tabyalar ile Konya'da bulunan Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat döneminde yapılan Büyük ve Küçük Kubad-Abad Sarayı'nın restorasyonu için 5'er milyon lira ödenek aktarması benimsendi. 

-Yalova Sosyal Termal Tesisleri için komisyon oluşturuldu

Başkanlık Divanı'nın diğer bir gündem maddesi de zarar ettiği gerekçesiyle TBMM'nin 10 yıldır hizmet veren Yalova Sosyal Termal Tesisleri'nin bir süreliğine kapatılması ya da tadilata alınması oldu.

TBMM Katip üyesi, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, burada Atatürk Köşkü'nün de bulunduğunu, tesislerin kapatılmasının, kamuoyunda yanlış anlamalara yol açabileceğini söyledi.

Toplantıda, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, TBMM Katip Üyesi Mine Lök Beyaz ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz'den oluşan bir komisyon oluşturulması kararlaştırıldı. Komisyon, eski, yeni milletvekilleri, TBMM personeli, emeklileri ile aileleri ve birinci derece yakınlarına konaklama, restoran ve kaplıca hizmeti veren tesislerde incelemelerde bulunacak ve tesise yönelik neler yapılabileceğini araştıracak. 

TBMM'nin yeni hizmet binası da Başkanlık Divanı'nda görüşüldü. Malik Ecder Özdemir, bu binanın neden bitirilemediğinin milletvekillerine açıklanmasını istedi. Binanın, en kısa zamanda açılacağı belirtildi. 

CHP'li Özdemir, ayrıca Meclis'e yönelik dış tehditten çok Genel Kurul'da patlamaya hazır bombaların bulunduğunu savundu. Özdemir, TBMM Genel Kurul Salonu'nda olduğu gibi komisyon çalışmalarının da kamerayla kayıt altına alınmasını talep etti.

Yeni binada kayıtla ilgili altyapının bulunduğu ve bu konunun değerlendirilebileceği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 15:36
YORUM EKLE