Tecavüzcü Tuma Çelik'in Vekilliği Düşürüldü

Cinsel saldırı ile suçlanan HDP bağımsız Mardin milletvekili Tuma Çelik'in vekilliği düşürüldü. HDP'li, Mardin bağımsız milletvekili Tuma Çelik HDP'den ihraç edilmişti. Peki Tuma Çelik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Siyaset 07.10.2020, 23:00 08.10.2020, 00:20
Tecavüzcü Tuma Çelik'in Vekilliği Düşürüldü

Eski HDP'li, Mardin bağımsız milletvekili Tuma Çelik, hakkında cinsel saldırı ile ilgili iddialar ardından HDP'den ihraç edilmiş ve hakkında dava açılmıştı. Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören fezleke de TBMM'ye gönderilmişti. Konu TBMM Genel Kurulu'nda oylandı ve oylamada Çelik'in dokunulmazlığı kaldırıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, Tuma Çelik, 24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde Mardin'de seçim çalışmaları kapsamında bir derneğin toplantısına katıldı. Çelik, toplantının yapıldığı binada bir kadına tecavüz etti.

HDP, Meclis'e gelen dosyanın içeriğini bilmesine karşın bugüne kadar Çelik ile ilgili hiçbir adım atmadı. Ancak, Tuma Çelik'in HDP'ye gönderdiği istifa mektubu daha sonra işleme koyuldu.

TUMA ÇELİK KİMDİR?

27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Bölgesi, 3'nci sıradan milletvekili olarak Meclis'e giren Tuma Çelik, 1964 yılında Midyat'ın Anhil köyünde doğdu. 9 yaşında İstanbul'a, 1985 yılında İsviçre'ye göç eden Tuma Çelik, 7 yıl önce Türkiye'ye geri dönerek, 20 yıldır aktif olarak Süryanilerle ilgili çalışmaların içinde yer aldı. Mart 2012 tarihinde aylık Süryanice ve Türkçe yayınlanan "Sabro" Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Çelik, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Halkların Demokratik Partisi Mardin Bölgesi, 3'nci sıradan millet vekili adayı olmuştu. Çelik, Evli ve 4 kız babasıdır. 

Yorumlar (0)
14°
açık