Temel Armutçu; Mustafa Demir, gelin bir güzellik yapın!

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, gelin bir güzellik yapın; Belediyeyi ne kadar borçla devraldığınızı açıklayın"dedi.

Siyaset 11.02.2021, 11:26 11.02.2021, 12:57
Temel Armutçu; Mustafa Demir, gelin bir güzellik yapın!

"Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir'e defalarca çağrı yaptık, belediyenin borcunu açıklaması ile ilgili. Ama hiç oralı olmadı. Kendinden önceki Yusuf Ziya Yılmaz bu şehirde 19 yıl Belediye Başkanlığı yaptı. 19 yılda yaptıkları da yapmadıkları da ortada." ifadelerini kullanan Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

Bu hafta Samsunumuz için çok sıcak başladı diyebiliriz. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2016 ve 2017 yılında aldığı bazı tahsis ve kiralama kararları, Sayıştay tarafından "Kamu Zararı Soruşturmasına" dönüştürüldü.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 13 Ekim 2017 tarihinde kabul edilen kararla, Atakum İlçesi Alanlı mevkiinde İlim Yayma ve Eğitim Vakfı tarafından kullanılmak üzere 24 derslikli okul yapılması ve protokolün imzalanması karara bağlandı. Belediye Mali Hizmetler Daire Başkanlığı, ihaleyi alan firmaya okul için 3 milyon 563 bin 251 TL'lik hakediş ödemesi yaptı.

Sayıştay başlattığı soruşturmada diyor ki; "Belediye Kanunu'na göre belediyelerin okul binası yaptıramayacağı açıkken, siz nasıl yaptırdınız?"

Ayrıca, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 12 Şubat 2016 tarihinde kabul edilen başka bir karar ile; Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'na (TÜRGEV) 10 yıl, Türkiye Gençlik Vakfı'na ise (TÜGVA) 5 yıl olarak iki ayrı taşınmazı kiralama kararı aldı, 567 bin lira olarak tespit edilen tüm giderlerini de karşıladı.

Sayıştay başlattığı soruşturmada diyor ki; "Belediye Kanunu'na göre belediyenin, kiracısı olduğu taşınmazı başka bir vakıf ya da derneğe tahsis edemeyeceği açıkken, siz nasıl yaptınız?"

Bu iki kararı alan meclis üyelerinin tamamından savunma istemiş Sayıştay Denetçileri.

Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. Anayasaya, Kanunlara herkesin uyması gerekir. En başta da yönetim kademelerinde olanlar uymalıdır.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir'e defalarca çağrı yaptık, belediyenin borcunu açıklaması ile ilgili. Ama hiç oralı olmadı. Kendinden önceki Yusuf Ziya Yılmaz bu şehirde 19 yıl Belediye Başkanlığı yaptı. 19 yılda yaptıkları da yapmadıkları da ortada.

Ak Parti'den Belediye Başkanı seçilen ve Belediye Başkanlığından geçtiğimiz günlerde istifa eden Nevşehir Belediye Başkanının istifa iddiaları ile ilgili haberleri herkes okudu.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, gelin bir güzellik yapın; Belediyeyi ne kadar borçla devraldığınızı açıklayın. Hangi para nereye gitmiş, hangi iş kaç paraya yapılmış? Tabiki bu arada sizden önceki dönemlerde hukuka aykırı işlem yapılmışsa ve bu işlemleri de tespit etmişseniz, yapmanız gereken bu tür işleri gerekli mercilere bildirmenizdir. İnanın devr-i sabık oluşturmazsınız.

Ayrıca, meclis toplantısında Sayıştay soruşturmasını önemsizmiş gibi yansıtmanız da hiç hoş olmadı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Tekkeköy İlçesine Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptırmayı planladığı AVM projesi ihalesi, "ihale şartnamelerine ek maddeler eklenmesi gerektiği" belirtilerek ihale gününden bir gün önce yapılan duyuru ile iptal edildi.

Yaklaşık 300 milyon lira yaklaşık maliyetli bir projenin ihale şartnameleri ve ihaleye esas evrakları, titiz bir çalışma ile hazırlanır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir, mimar ve yıllarca da inşaat işinin içerisinde bulunmuş biri olarak, iptal gerekçesine kendisi inandı mı ki bizler de inanalım? Yoksa, ülkemiz ekonomisinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle, ihale dosyasını alan kimse veya firma olmadı mı?

Temel ARMUTÇU
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)