Temel Armutçu'dan EYT Açıklaması: Hayal Kırıklığı"

SAADET Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT'lilerin durumunu tekrar gündeme taşıdığını ve 1 milyona yakın kişiyi hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

Siyaset 20.11.2019, 23:42 21.11.2019, 00:07
Temel Armutçu'dan EYT Açıklaması: Hayal Kırıklığı"

EYT konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalarla 1 milyona yakın kişiyi hayal kırıklığına uğrattığını belirten SAADET Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, "Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanımız "emeklilerimize yüksek bir yaşam standardı getirdik" dese de Türkiye'de asgari ücretli ve biraz daha üstünde maaş alanların emekli maaşı yaklaşık 1.000 - 1.500 lira oluyor. " dedi.

İy Başkanı Temel Armutçunun yazılı basın açıklaması şöyle:

1 milyona yakın kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili "SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi, kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum" sözlerini sarfetmesi, EYT'lilerin durumunu tekrar gündeme taşıdı ve 1 milyona yakın kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik de; "Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye mâliyeti vardır. Bu mâliyet altından kalkılacak bir mâliyet değildir" diyerek, iktidar olarak EYT'lilerin durumunu sorun olarak görmediklerini beyan etmiş oldular.

'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' ve 'Mezarda Emekli Olacaklar' !

8 Eylül 1999 tarihine kadar; kadınlar 18 yaşından sonra 20 yıl, 5000 gün; erkekler ise 25 yıl, 5000 gün prim ödemesini tamamlamaları halinde yaş şartı olmaksızın emekli olabiliyorlardı.1999 yılında ANAP-DSP-MHP koalisyon hükümeti tarafından yapılan yasal düzenleme ile emeklilik kademeli olarak 60 yaşına çıkarıldı ! 2008 yılında AKP hükümeti tarafından yapılan yasal düzenlemeyle de kademeli olarak 65 yaşına çıkarıldı ! İşte bu durum; 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' ve 'Mezarda Emekli Olacaklar' ! diye bir mağduriyet ortaya çıkarmış oldu. Yaş şartının kaldırılması durumunda hemen emekli olabileceklerin 1 yıllık mâliyetinin (Bayram İkramiyeleri dâhil) 26 milyar lira olacağı belirtiliyor.

26 milyar lirayı mâliyet olarak görüyor!

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlğı'nın verilerine göre; SGK'nın zararını/açığını kapatmak için bu yıl yaklaşık 40 milyar lira bütçeden SGK'ya para aktarılacak. Bu aktarılacak paranın kaynağı var mı? Yok tabiki. Bu yılın on ayında alınan 210 milyar lira iç ve dış borçtan aktarım yapılıyor. Yılın on ayında 210 milyar lira borçlanan ve 87 milyar lira da faiz ödeyen bir iktidar, EYT'lilere ödenmesi muhtemel yıllık 26 milyar lirayı mâliyet olarak görüyor! Bazı para babalarının, bazı futbol kulüplerinin, bazı cep telefonu GSM şirketlerinin, büyük trilyonluk şirketlerin milyon TL'lik vergi borçlarını affeden, paradan para kazananlardan vergi almayıp onlardan iç borç alan ve onlara faiz ödeyen ve üstelik onların bu faiz gelirlerini de yine vergiden muaf tutan bir anlayış, vatandaşına hakkettiği huzurlu saygın ve müreffeh bir hayat için "bilmem şu kadar masraf var olmaz" ! der mi?

Kaç emeklimiz tatile çıkabilmekte?

Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanımız "emeklilerimize yüksek bir yaşam standardı getirdik" dese de Türkiye'de asgari ücretli ve biraz daha üstünde maaş alanların emekli maaşı yaklaşık 1.000 - 1.500 lira oluyor. 2.020 TL'lik asgari ücret bile geçime yetmezken, bu parayla yaşayabilmek mümkün mü? Kaç emeklimiz aldığı maaşla bir sonraki ayı getirebilmekte? Kaç emeklimiz tatile çıkabilmekte? Emeğin karşılığı bu mu? Hakkaniyete uyuyor mu? Sayın Cumhurbaşkanımız aynı konuşmasında "İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar, bunun bedelini ödediler..." dedi Dünya Bankası'nın verilerine göre, İskandinav ülkeleri olarak anılan Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka'nın kişi başına düşen Millî Gelirleri 47 bin ile 80 bin dolar arasında.

Türkiye'de ise bu rakam yaklaşık 10 bin dolar !

Refah-Yol iktidarından sonra 1997 yılında kurulan koalisyon hükümetinin Başbakanı Sayın Mesut Yılmaz, 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla ilgili "siyasi hayatıma da mâl olsa, bu yasa çıkacak" demişti ve çıkarmıştı. Sonuç ne oldu? Dediği gibi siyasi hayatına mâloldu!

Şimdi de "seçim kaybetsek bile bu işte yokum" ! deniyor. Hadi hayırlısı...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Mezarda Emekli Olacaklar!,

İş Bulamayanlar, Düşük Maaş Alanlar, Geçinemeyenler...

Gelecek SAADET ile Gelecek

SAADET PARTİSİ iktidarında; âdil bir çalışma sistemi, âdil bir prim ödeme sistemi, âdil bir maaş sistemi ile çalışma ve emeklilik hayatını, insan onuruna yakışır bir standarda getireceğiz, Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını çözecek ve ikinci bir işte çalışmalarına gerek kalmayacak bir maaş almalarını sağlayacağız ve 65 yaşında "mezarda emekliliğe" de son vereceğiz, Kadınlar 25, Erkekler 30 yıl çalıştıklarında Emekli olacaklar ve insanca hakça bir maaş alacaklar ve bu vesileyle gençlere de iş imkanı açılmış olacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)