TKP Samsun'da Bir Araya Geldi: 'Örgütlenmeliyiz'

Türkiye Komünist Partisi Türkiye'nin bir çok kentinde konferans etkinliği düzenledi. ‘Tarikatsız, mafyasız, patronsuz düzen’ adı altında düzenlediği etkinlik Samsun'da da gerçekleştirildi.

Siyaset 27.06.2021, 15:25 27.06.2021, 16:39
TKP Samsun'da Bir Araya Geldi: 'Örgütlenmeliyiz'

Türkiye Komünist Partisi (TKP) ‘Tarikatsız, mafyasız, patronsuz düzen’ başlığı altında Samsun'da konferans etkinliği düzenledi. Samsun’da gerçekleştirillen konferansa TKP PMK Üyesi Aydemir Güler konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasında TKP İl Başkanına açılan hakaret davasına çekilen dikkatte, Çarşamba BES’e karşı mücadelelerinde santral projesi onaylanırken ‘Kaça sattınız bu halkı?’ diye sordukları için dava açıldığı belirtildi.

Sendika temsilcileri, EMEP ve Sol Parti heyetlerinin de katıldığı buluşmada, TKP üyesi olan yeni TKP gönüllülerine parti rozeti takıldı.

TKP PMK Üyesi Aydemir Güler, Türkiye’de eşitlik, özgürlük, emeğin hakları için mücadele edip örgütlenen herkes gibi pandemi kısıtlarının bitmesini iple çekerken bugünlerde yaşatılan pandemi baharının aslında turizm sektörünü kurtarmaktan ibaret olduğunu, ardından özel okulları kurtarma zamanının geleceğini, düzeni yönetenlerin halkın sağlığıyla bir ilgisi olmadığını belirtti.

Marmara’da denizi ve Sedat Peker videolarınada temas eden konuşmacı, Türkiye’de de halkı ileriye taşımaya hizmet eden her şeyin büyük bir sahtekarlıkla yok edildiğini savundu. 

Türkiye’de bilgi değil örgütlenme eksikliği olduğunu belirterek Gezi olaylarından örnek veren konuşmacı, Örgütsüz insanlar ayağa kalkmaz mı, kalkar. Gezi günleri öyleydi, örgütsüz bir halk bundan daha büyük bir şey yapamazdı. Bu mücadele deneyimi ve ödenen bedellerin dersi olarak örgütlenmek gerek…" dedi. 

Müzik yasağıyla ilgili bir CHP’li milletvekili nin söylediği, ‘ilk seçimde bunları götürürüz, ondan sonra after party düzenleyeceğiz.’ ifadelerinin altını çizerek, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da kulaklıkla müzik dinleme gibi başka bir gaf yaptı." ifadelerini kullandı.

Hiç vakit geçirmeden örgütlenmek gerektiğini dile getiren Güler, örgütlenmeden yapılacak seçimlerden bir fayda çıkmayacağını belirterek şunları söyledi; "Türkiye solunda örgütlenme uğraşında olan tek siyasi parti TKP değil. Çeşitli kuruluşlar, platformlar, sendikaların çabası var. TKP de örgütleniyor; yeni parti binaları, semt evleri, işçi evleri açıyoruz. Köy evleri de açmaya başlıyoruz. Aldığımız yolu çok seviyoruz, hızlanmaya çalışıyoruz bir taşın üstüne biraz daha koyarak… " dedi.

TKP karar verdiğini elinden geleni ardına koymayıp her yerde örgütleneceğini söyleyen konuşmacı, "Bizim bir emekçi, işçi sınıfı halk hareketine ihtiyacımız var. Onun için elimizden ne geliyorsa yapacağız, diyoruz ki gelin bu kararın parçası olun. Bu emeğin parçası olun. İkincisi, her şeyde anlaşmasak bile temel doğrultuda anlaştığımız bütün örgüt, siyasi parti, çevre, akım ve hareketlerle kolkola girelim, beraber devam edelim. Çağrımızın iki boyutu bu… İlki bize bağlı… Bizim çalışkanlığımıza, enerjimize, ikna yeteneğimize, kolektif olarak bizim inanmamıza; öbürü de hem bize hem de Türkiye’nin diğer ilerici devrimci güçlerine bağlı ama illa ki yolun bu olması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)