Tuğrul Türkeş'ten Öcalan açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ’in “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin terörist başı Abdullah Öcalan ile ilgili 18.03.2014 tarihinde verdiği karara istinaden” basın açıklaması yaptı.

Siyaset 19.03.2014, 15:12 19.03.2014, 16:26
Tuğrul Türkeş'ten Öcalan açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ’in  “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin terörist başı Abdullah Öcalan ile ilgili 18.03.2014 tarihinde verdiği karara istinaden” basın açıklaması yaptı.


Basın BirimiAİHM’in ‘İlahî Komedya’sı

Dante, 14.yüzyılda yazdığı ‘Divina Commedia’ (İlahî Komedya) adlı epik şiiri ile tüm dünyanın tanıdığı bir İtalyan şairdir.

Anlaşıldığı üzere, Dante; artık yalnızca edebiyat çevrelerine değil, aynı zamandauluslararası hukuk camiasına da ilham kaynağı olmaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) terörist başı Abdullah Öcalan için verdiği kararın çeşitli kesitlerinde Dante’ye atıfta bulunulmuştur.

Kararda Dante’nin “Siz ki, buraya girenler, bütün umutlarınızı geride bıraktınız” sözlerine gönderme yapılarak, “Cezaevleri, cehennem olmamalıdır” denilmiştir.

Bundan yaklaşık 20 sene önce ortaya atılan ve başlarda malûm şahıslarca ‘komplo teorisi’şeklinde algılanan ‘Öcalan’ın Türkiye’ye şartlı verildiği ve bir gün Meclis’e gireceği tezi son gelişmelerle doğrulanma yoluna girmiştir.

Başka bir deyişle; AİHM’in son kararı, MHP’nin yıllar önce dillendirdiği Batı’nın ‘Öcalan’a özgürlük’ projesinde hayatî bir etabı simgelemektedir.

Bu vesileyle dün Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın haklı olarak ifade ettiği ‘Öcalan tahliye edilemez’ tespitinin meşruiyetinin de 57. Hükümet’in icraatlarında saklı olduğunu hatırlatırız.

2 Ağustos 2002 tarihinde ‘Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı’ hakkındaki kanunaMHP’nin önerisi ile geçici bir madde eklenmiştir. Bu madde ‘ölüm cezası’ müebbede dönüşenlere ‘şartlı salıverme hakkı’ verilememesi ile ilgilidir.

Kısacası; mevcut Adalet Bakanı, gücünü partimizin o dönemde sergilediği dirayetli tutumdan almaktadır.

AKP iktidarını sahnelenen tiyatro piyesine karşı duyarlı ve tetikte olmaya çağırıyoruz.

Hukukun şiirle ve edebiyatla şekillendirilmeye çalışıldığı bugünlerde, umarız AİHM’den bir yargıç kalkıp da Fransız düşünür Michel Foucault’un (Mişel Fuko) ‘hapishane’ eleştirilerinden feyz almaya kalkmaz. Zira Foucault’un ‘modern hapishane kritiği’ dikkate alındığında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. Maddesi uyarınca hapishane sistemi topyekûn yerle bir edilmek zorunda kalabilir…

Yorumlar (0)