Türkeş: Mahkeme-i Kübra’da ne yapacaklar?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, "Kusurlarını; azil ve atamalarla Türk adaletinden gizleyeceklerini zannedenler, ilâhî adaletin tecelligâhı olan Mahkeme-i Kübra’da ne yapacaklar?" dedi.

Siyaset 19.12.2013, 10:49 19.12.2013, 11:48
Türkeş: Mahkeme-i Kübra’da ne yapacaklar?

Milliyetçi Hareket Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş,  başlatılan ‘Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun, Türkiye’de AKP iktidarı tarafından yürütülen, MHP'nin de yıllardır tenkit ettiği talan ve yağma hareketlerinin üzerine bugünden itibaren kararlılıkla gidileceğinin açık işareti olduğunu belirterek, “Bazen suç sadece suçtur; suçlu da sadece suçlu.” benzetmesini yaptı.

Türkeş'in yazılı açıklaması şu şekilde:

“BAZEN SUÇ SADECE SUÇTUR; SUÇLU DA SADECE SUÇLU”
 
17.12.2013 tarihinde başlatılan “Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu”, Türkiye’de AKP iktidarı tarafından yürütülen, partimizin de yıllardır tenkit ettiği talan ve yağma hareketlerininüzerine bugünden itibaren kararlılıkla gidileceğinin açık işaretidir. 
 
AKP’nin partizan medyası ve unsurları dün sabah saatlerinden itibaren şimdilik “potansiyel suçlu” olan şahısları aklama teşebbüsündedir. Bu güruh, özellikle Hizmet Hareketi’ni günah keçisi ilân etmek suretiyle, soygunu ve içine düşülen ahlâkî zafiyeti küçümsemek istemektedir.Bu son derece çirkin ve basit bir kamuflaj arayışının ifadesidir. 
 
Yolsuzluğun, dolayısıyla da, suçun peşinden giden, bu bağlamda eyleme geçen Emniyet Teşkilâtı ve Cumhuriyet Başsavcılığı, taltif edilmek yerine, karalanmakta ve yıpratılmaktadır. Oysa söz konusu hamle, hiç kuşku yoktur ki, demokrasimizin şeffaflığı açısından fevkalade kıymetlidir.
 
Başbakan Erdoğan, dün Konya’da yaptığı konuşmasında, bu operasyonun ucunun kendisine veya yakınlarına dokunacağını hissetmiş olmalıdır ki, dizginlenemez bir sinirle “tuzak” tabirini kullanmıştır. Üç Bakan’ın oğullarının gözaltına alınmaları, nasıl oluyor da Başbakan tarafından şahsına yöneltilmiş bir “tertip” şeklinde algılanmıştır, anlaşılır değildir.
 
Aynı şekilde Sayın Başbakan, “seçimde karşıma çıkın” söylemine sarılmış ve sanırız kendince Emniyet’in ve Başsavcılığın partileşip seçime katılmalarını teşvik etmiştir.
 
Sayın Erdoğan’ın bu davranışının tıp literatüründeki karşılığı “Hubris”, yani kibir sendromuna tekabül edebilir. Siyasal Psikoloji biliminde de, bu sendrom “otoriter kişilik bozukluğu” olarak tarif edilir. Buna maruz kalan kişi, kendini ve etrafını hatadan arî ve münezzeh addeder. Nitekim Mayıs 2013’te Başbakan’ın hanımına Georgetown Üniversitesi’ndeki bir oturumda takdim edilen “Diktatörlüğün Psikolojisi” kitabı da söz konusu eğilimin dünyada somut olarak tanınmasıyla ilişkili ve zannımca bir hatırlatma mahiyetinde idi.
 
Son olarak, bugünkü gelişmelerin ışığında görmekteyiz ki, AKP’de büyük bir telaş vardır.Birtakım Emniyet mensupları sabah saatlerinde görevlerinden alınmışlardır. Söz konusu Emniyet müdürlerinin, operasyona öncülük ettikleri için mi, yoksa operasyonu önceden kestiremedikleri ve/veya üstlerine bildirmedikleri için mi görevden alındıkları şimdilik meçhuldür. AKP Hükümeti yargıya da müdahale teşebbüsünde bulunmuş ve operasyona iki yeni Savcı atamıştır.
 
Kusurlarını; azil ve atamalarla Türk adaletinden gizleyeceklerini zannedenler, ilâhî adaletin tecelligâhı olan Mahkeme-i Kübra’da ne yapacaklar?
 
Partimiz; sokaktaki vatandaşın ekmeğine ve emeğine kast eden yolsuzların tespit edilip, gerekli adlî işlemlere tabi tutulmalarına açıkça destek vermektedir. Türk vatandaşlarının ileride hayırla yâd edecekleri bu operasyonun yılmaz takipçilerine Milliyetçi Hareket Partisi sahip çıkmaktadır. 
Yorumlar (1)
GÖNÜL DOSTU 7 yıl önce
ne yaparlarsa yapsınlar.içişleri bakanının gezi olaylarındaki sözlerini,ne demişti,cocuklarınıza sahip cıkın demişti,
maliye bakanının sözleri,800 tl az para değil pekala giçinilir bu parayla demişti,yahu edep diyorum,biraz onurunuz varsa defolun gidin.içişleri bakanı sen ogluna böylemi sahip cıktın,maliye bakanı oglunun nasıl geçindiğini bizlerde öğrendik..allaha nasil hesap vereceksiniz.sandikta bunun hesabini sormazsak allah bizden hesap sorsun.yaziklar olsun.milletini din iman kuran allah deyip dolandiran ahlak yoksunu şeref mahrumu,insanlardan,peygamberimizin veda hutbesini siyasi malzeme yaparken hiçmi yüzünüz kizarmiyor.