Türkiye'nin göçmen istasyonu olarak kullanma planını reddediyoruz

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD yönetiminin Türkiye'yi bir göçmen istasyonu olarak kullanma planını reddettiklerini ifade ederek bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Siyaset 07.08.2021, 10:27 07.08.2021, 10:44
Türkiye'nin göçmen istasyonu olarak kullanma planını reddediyoruz

ABD yönetiminin Türkiye'yi bir göçmen istasyonu olarak kullanma planını reddettiklerini belirten Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden  "ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı"na ilişkin açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş paylaşımda bulundu mesajda şunları söyledi: 

"Afgan göçmenlerin nereye gönderileceğine ilişkin hesap yapan emperyalistler, önce Afganistan'ı on yıllardır süren işgalleriyle ne hale getirdiklerinin hesabını versinler. Bütün dünya biliyor ki Afganistan'da üretilen tüm terör örgütlerinin ana kucağı yabancı güçlerin işgalidir. ABD yönetiminin ülkemizi bir göçmen istasyonu olarak kullanma planını reddediyoruz, kabul edilemez." 

ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı "ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı"nda, ABD merkezli STK'ler ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerinin göç başvurularının, bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkeler üzerinden alınacağı belirtilmiş, başvurular için işaret edilen ülkeler arasında Türkiye de yer almıştı.


Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç: "Türkiye olarak ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'nin açıkladığı "ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı"na ilişkin tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç "Türkiye olarak ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür." ifadelerine yer verdi.

Bilgiç, "Öncelikle ABD’nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)