Tüzük Kurultay'ı ve oluşturulan algı...

Milliyetçi Hareket Partisi’nde kurultayla ilgili tartışmalar devam ederken Tüzük Kurultayı’na az bir zaman kala ortalık bulandırılmaya çalışılmaktadır.

Siyaset 17.06.2016, 02:01
Tüzük Kurultay'ı ve oluşturulan algı...
Milliyetçi Hareket Partisi’nde kurultayla ilgili tartışmalar devam ederken Tüzük Kurultayı’na az bir zaman kala ortalık bulandırılmaya çalışılıyor.

Yargıtay, MHP'de Olağanüstü Kurultay kararını onadıktan sonra Çağrı Heyeti, Tüzük Kurultayı'nın 19 Haziran 2016 Pazar günü Ankara Büyük Anadolu Otel'de toplanacağını açıklamıştı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP Genel Merkezinin 10 Temmuz 2016’da olağanüstü kongre yapılması kararı aldığından, Kurultay Çağrı Heyeti’nin bundan sonra olağanüstü kongre toplama girişiminin hükümsüz olduğunu ve Bahçeli’siz olağanüstü kurultay senaryosunu yazan ve oynayanların 10 Temmuz’da hayal kırıklığına uğrayacağını açıklamıştı.

Ortaya çıkan bu durum karşısında tartışma MHP’nin dışında da hararetli bir şekilde devam etti.

MHP’de çağrı heyetinin bu hafta sonu yapacağı olağanüstü tüzük kurultayı öncesi Ankara Emniyeti alarma geçtiği medyada yerini aldı.

Polis, kongreye katılacak partililer ve delegelere adeta 'kuşatma' uygulayacağı belirtiliyor.

Çıkan bir haberlerde, yapılan dedikodularda, Ankara Emniyet Müdürlüğü, 19 Haziran'da Akyurt'taki Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlenecek kongre için birimlerine iki ayrı 'iç emir' yayınlamış. Yazılı talimatta, partililer ve üst kurul delegelerinin kısa adı GİYKİMBİL olan Geçici ikamet Yerleri Bildirme Projesi sistemi ile sorgulanması istemiş.

Bu tür haberler oyunun bir parçası da olabilir. Türkiye genelinden şu andaki yönetime muhalif ülkücülerin ve delegelerin tüzük kurultayına iştirakini azaltmak için böyle bir yola başvurulsa dahi ters tepebilir.

Ülkücülerin, böyle ucuz tezgâhlarla, korkutmalarla geri adım atacak, çekinecek ve korkacak bir yapıda olmadığını herkes bilmektedir. Bilakis, böyle bir durum karşısında gitmek istemeyen ülkücülerin bile şimdiden yol hazırlıklarını yapmaya başladıklarını görmekteyiz.

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen MHP Tüzük kurultayının önemi herkes tarafından bilinmektedir. Elbette polis gerekli güvenliği sağlamak için olağanüstü önlemler alacaktır. Ama bu olayı büyüterek kriz haline getirmek ve bayram havası şeklinde geçmesi gereken kurultay’ın çeşitli algılarla imhası durumuna getirmek doğru olamaz.

Şucu veya bucu değilim. Her şeyden önce ülkücüyüm.


Ne Ankara’ya gitmek isteyenlerin, ne de gitmek istemeyen ve tüzük kurultayına karşı çıkanların ülkücü olmadığını söylememiz mümkün değildir. Böyle bir ayrıştırma ülkücü hareketin felaketi olur.

ülkücü hareketin tam bir demokrasi örneği sunduğuna inanıyorum.

Ankara 19 Haziran’da tüzük kurultayını yapacaktır. Bunu engellemek veya engellemeye çalışmanın hiç kimseye bir faydası olmayacağı gibi işler daha karmaşık hale gelecektir.

Bir gazeteci olarak 19 Haziran'da orada olacağız.

Garabey/Kapsamhaber


Yorumlar (0)