Ülkücü Bir Şahsiyettir: Adı Bingöl Üniversitesi'ne Verilmelidir

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri Sayın İsmet Büyükataman, Ülkücü şehit MHP Bingöl eski Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in şahadetinin yıldönümü ve Hikmet Tekin adının Bingöl Üniversitesine verilmesi” ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Siyaset 11.08.2017, 16:13
Ülkücü Bir Şahsiyettir: Adı Bingöl Üniversitesi'ne Verilmelidir

MHP Genel Sekreteri Büyükataman, Ülkücü şehit MHP Bingöl eski Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in şahadetinin yıldönümü ve Hikmet Tekin adının Bingöl Üniversitesine verilmesi” ilişkinyaptığı basın açıklamasında; MHPi olarak; 12 Ağustos 2013 tarihinde bir öneri getirildiğini, şehit Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in adının Bingöl Üniversitesi'ne verilmesini talep ettiklerini, Bu konudaki talepleri müteaddit defa tekrarladıklarını Ancak geçen 4 yıla rağmen bu konuda hiçbir gelişme yaşanmadığını belirtti.

HİKMET TEKİN ÜLKÜCÜ BİR ŞAHSİYETTİR

İsmet Büyükataman, Son günlerde Türkiye'de yaşanan gelişmeler bu yapılan öneriyle şimdi daha da anlamlı kılındığını ifade ederek; "Merhum Hikmet Tekin 1970’li yılların ülkücü gençlik liderlerinden birisidir. Ülkemizin bir var oluş yok oluş mücadelesi içinde olduğu zor yıllarda milli olan tarafta, ülkücü hareketin içinde yer almış, mücadelede hep ön safta rol üstlenmiş, önemli sorumluluklar almış değerli bir şahsiyettir." dedi.

HİKMET TEKİN GÖNÜLLERİ FETH ETMİŞTİ


Hikmet Tekin'in, Üniversitelerin sürekli işgal ve boykotlarla aşırı sol örgütlerin kontrolüne girdiği dönemde her şeyi göze alarak dik durabilmenin yürek istediği dönemde yüreğini ortaya koymuş bir serdengeçti olduğunu kaydeden Büyükataman; "Kim var dendiğinde "ben varım" diyebilen kararlılıkta ve inançta bir idealist insandır. Ankara’da, üniversite yıllarında ülkücülerin barındığı “Site Öğrenci Yurdu”nun başkanlığını yapmıştır. 1977 seçimlerinde 27 yaşında memleketi Bingöl’den MHP’nin Belediye Başkan adayı olmuş ve Bingöllü hemşerilerinin büyük teveccühüne muhatap olarak seçimleri kazanmıştır. Genç yaşına rağmen imkânsız gibi görünenlerin üstesinden gelmiş ve inanç ve idealizmiyle Bingöl halkının teveccühünü kazanmıştır. Bingöl’ün MHP’li Belediye Başkanı Hikmet Tekin, edebiyle, dürüstlüğüyle, yürekliliğiyle de gönülleri fethetmişti." dedi.

İsmet Büyükataman Hikmet Tekin'in nasıl şehit edildiğini şu satırlarla anlattı:

"12.08.1979 tarihinde Ramazan ayında Bingöl’ün İlçesi olan Genç İlçesinden Bingöl’e dönüşte bölücü Komünist vatan hainleri tarafından arkadan ve önden iki araçla çapraz ateşe alınmış ve kahpece şehit edilmiştir. Hikmet Tekin’le birlikte annesi ve yine Ülkücü davaya hayatını adamış kardeşi de şehit düşmüştür. İnandığı gibi yaşamış ve yaşadığı gibi şehit olmuştur. Şehadetinin yıl dönümünde Bingöl'ün yiğit başkanı Hikmet Tekin'i fatihalarla anıyoruz. Ruhu şad mekânı cennet olsun. 

ADI BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ'NE MUTLAKA VERİLMELİDİR


Atsız’ın dediği gibi “Milliyetçilik Bolivya dağlarında öldürülen Arjantinli maceracı serseri Che Guevara için zırlayıp da, sıra Kazak kahramanı Osman Batur‘a gelince susmak hiç değildir!”


Ülke ve ülkü yolunda serdengeçen yiğitler şairin dediği gibi;
“Ne dünyalık istediler, ne aferin umdular,
Ne kavgadan vazgeçtiler, ne gücenip küstüler.
Vatan,millet,din ve devlet, alsancaklar hakkına
Dar günlerin erkek aslan sesiydiler... sustular!”


Hikmet Tekin gibi ömrünü vatanına ve milletine adamış dar günlerin aslan sesi, bir yiğidin adı “Bingöl Üniversitesi”ne mutlaka verilmeli ve yaşatılmalıdır. Bingöl’e birçok katkı sağlayan ve hayatını Bingöl uğruna genç yaşında feda eden bu aziz dava arkadaşımıza Bingöl’lü hemşerilerinin sahip çıkıp, üniversiteye onun adının verilmesi hususunda gereken kamuoyu desteğini vereceklerinden şüphemiz yoktur.
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)