Ulusal Süt Konseyinde tepki istifası, üreticinin sesidir

Çiğ süt referans fiyatının artırılmamasının üreticinin belini büktüğünü söyleyen Ömer Fethi Gürer, 'Enflasyon artışında günah keçisi süt üreticisi mi?' diyerek tepki gösterdi.

Siyaset 29.09.2020, 21:38 29.09.2020, 22:56
Ulusal Süt Konseyinde tepki istifası, üreticinin sesidir

Yem fiyatları 10 ayda yüzde 20 artarken, çiğ süt fiyatının yerinde saymasının, pandemi koşullarına rağmen üretim yapmaya çalışan süt üreticilerini derinden yaraladığını belirten Ömer Fethi Gürer, “İktidar, çiğ süt referans fiyatının artırılmasını engelleyerek, süt üreticisini mağduriyetlerini katlıyor” dedi.

Ömer Fethi Gürer, “Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kemal Özcan, Konsey’den istifa etmesi bu bağlamda önemli bir gelişmedir. Açıklamasında sanayicinin üreticiye zorunlu yem dayatmasının da dikkate değer bir iddia” olduğunu olduğunu belirtti.

Gürer, aradan geçen 10 aylık süre zarfında sadece yem fiyatlarına yüzde 20 zam geldiğini dikkat çekti. Ulusal Süt Konseyi toplantısında fiyat ayarlaması beklenirken fiyat değişmemesinin büyük tepki yarattığını söyledi.

Yem haricindeki ahır giderleri, veteriner hizmetleri ve bakımı gibi diğer girdiler de hesaplandığında, maliyet artışının yüzde 50’lere vardığını ifade eden Gürer, bir taraftan artan maliyetler, diğer yandan pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklarla mücadele eden süt üreticileri, en azından girdi fiyatlarındaki artış dikkate alınarak, çiğ süt referans fiyatının 3 TL’ye çıkarılmasını beklediğini, Ulusal Süt Konseyi, başkanlığın baskılaması ile zor koşullarda üretim yapan süt üreticisinin taleplerine kulak tıkadığını belirtti.

17 milyondan fazla sığır, 185 bin manda ve 48 milyon civarında küçükbaş hayvan varlığına sahip olan ülkemizde yıllık 23 milyon tona yakın süt üretiminin yapıldığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Döviz artışı ve yem ham maddesi ithalata bağlı olduğu için fiyatları önemli ölçüde etkiledi. Üreticiye yeterli destek verilmiyor. Üreteni, işleyip pazara sunanı ve tüketeni bir ürün için dert yanıyorsa orada ilk düğme yanlış iliklenmiş olmasının etkisi var. Burada esas olması gereken üretimi sağlayan hayvan sahibinin girdi fiyatlarını düşürüp maliyeti düşük kılmaktır." dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa eden Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kemal Özcan’ın haklı bir tepki ile istifasının dikkate alınmasını isteyerek, Süt de yaşanan sorunların istifa dilekçesine yansıdığına dikkat çekerek şunları söyledi:

İSTİFA GEREKÇELERİ...

"Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kemal Özcan istifasında, Ulusal Süt Konseyi mevcut anlayış ve işleyişi ile etkisiz bir “danışma kurulu” kimliğinden sıyrılmadığını, yapılan az sayıda öneri ve uyarının bile muhataplarınca dikkate alınmadığı, Konseyin herhangi bir yaptırım gücü olmadığı ve Konsey genellikle sanayi kesimini kayırıcı kararlar aldığı, üretici çıkarlarını korumaktan uzak olduğu görüşü, yaygınlık kazandığını ifade etmiştir. Özcan, ”Maliyetler ciddi manada arttığı halde, çiğ süt fiyatı ve süt desteklemeleri bir yıl boyunca neredeyse hiç artmadığına vurgu yaparak, Konsey çiğ süt fiyatının ve süt desteklemesinin artırılması talebinde bile bulunmamış/bulunamamıştır. Ama süt ürünleri ve yem fiyatları artmaya devam etmiştir.” dediği açıklamasında önemli bir iddiaya da dile getirmiştir.

Çiğ süt üreticisinden süt alan bazı sanayicilerin sanayi yemini üreticiye zorunlu verdiği ve ‘Eğer benden yem almazsan sütünü almam’ diyerek baskı yaptığı ve bölge bölge alımları paylaşarak birbirlerinin alım alanlarına müdahil olmadan çiğ süt üreticisini kendilerine mahkûm kıldıklarını yönünde üreticiden şikâyetler alıyorduk. Sürekli ürettiği yeme zam yapan sanayici, çiğ süt fiyatını sabit tutturarak, hem yemden para kazanıp, hem sütten para kazanmayı sürdürdüğü iddiası vardı” dedi. Başkan Özcan açıklamasında “Konsey, bazı süt sanayicilerinin kendilerinden fabrika yemi almayan süt üreticilerinin ürettikleri sütü satın almamalarını engelleyecek girişimlerde bulunmamıştır. “ ifadesi bu bağlamda çok önemle değerlendirilmesi gereken dikkate değer bir açıklamadır” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu