Ümit Özdağ Adaylığını Açıklayacak mı?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan yardımcısı Ümit Özdağ genel başkan adaylığı için çalışmalar yaptığı ileri sürüldü.

Siyaset 29.02.2016, 00:32 29.02.2016, 01:16
Ümit Özdağ Adaylığını Açıklayacak mı?
Milliyetçi Hareket Partisi adayları Sinan Oğan, Koray Aydın ve Süleyman Sazak derken Kongre açıklaması yaparak istifa eden Ümit Özdağ'ında adaylığını açıklayacağı iddia ediliyor.

Milletvekili Yusuf Halaçoğlu eski Ankara milletvekili Özcan Yeniçeri ile birlikte olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı yapan Ümit Özdağ'a istifa ettiği Başkanlık Divanı ve Merkez Yönetim Kurulu'ndan da "sürpriz" destek geldiği belirtiliyor.

Sözcü'nün iddialarına göre; Özdağ'a muhaliflere olağanüstü kongre için imza vermeyen İl ve ilçe başkanlarından da çok sayıda telefon geldi. Divan ve MYK üyelerinin Devlet Bahçeli'ye "sadakatten" dolayı şimdilik açık tavır sergilemedikleri öne sürüldü.

Ümit Özdağ'dan sonra Meclis'teki bir grup milletvekili ile bazı MYK üyelerinin de tüzük kurultayı toplanması için bildiri yayınlayacağı belirtildi.

Ümit Özdağ ile ilgili dedikodu bazında farklı teoriler varsa da bunu doğrulayabilecek herhangi bir dayanak bulunmuyor. Devlet Bahçeli tarafından aday gösterileceği varsayımlar arasında.

ÜMİT ÖZDAĞ KİMDİR?

27 Mayıs 1960 Darbesi’ne Kurmay Yüzbaşı olarak fiilen katılan babası Muzaffer Özdağ’ın 13 Kasım 1960'da Milli Birlik Komitesi'nin parçalanması üzerine Japonya’ya hükûmet müşaviri olarak gönderildiği Tokyo'da dünyaya geldi. Lisans eğitimini Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde tamamlamış ve yüksek lisans çalışmasını Türkiye’de planlı kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı üzerine hazırlamıştır. Dr. Burçin Özdağ ile evlidir ve Alp adında bir çocuğu vardır.

Akademik Kariyeri

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü Döneminde ordu-siyaset ilişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru oldu. Prof. Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde ordu-siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs askeri hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti unvanını aldı.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında Avrasya Dosyası adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başladı ve editörlüğünü yaptı.

1980'lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapan Özdağ, 1995 senesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yaptı.

Ümit Özdağ, 1997-1998 senelerinde ABD'de Baltimore'da Towson Üniversitesi'nde küreselleşme, Avrasya'da etnik sorunlar konularında araştırmalaryaptı. Ümit Özdağ, 1999 senesinde stratejik araştırma merkezi Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (ASAM) kurdu.. 2000 yılında ASAM'a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü'nü kurdu. Özdağ, ASAM'ın 2004 senesine kadar başkanlığını ve yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. 2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ, 2005'te Gazi Üniversitesinden ayrıldı.

Siyasi Yaşamı

2005 yılında MHP Genel Başkanlığına aday olan ama adaylığı kabul edilmeyen Özdağ, aynı yıl partisinden de ihraç edildi.. 2008 yılından itibaren Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyeliğine geri dönen Özdağ, 2005 yılından bu yana da 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü başkanlığını yürütmektedir.

2010 yılında tekrar MHP üyesi oldu ve 12 Haziran 2011'de yapılan parlamento seçimlerinde partisinin İstanbul 2. bölge 4. sıradan milletvekili adayı oldu.

21 Mart 2015 günü yapılan MHP 11. Olağan Büyük Kurultayı'nda MHP MYK Üyesi seçildi.

7 Nisan 2015'te MHP Gaziantep 1.sıra Milletvekili adayı olarak açıklanmış, 7 Haziran günü yapılan seçimlerde meclise girdi.

1 Kasım 2015'te yapılan erken seçimde de yine MHP Gaziantep 1.sıra Milletvekili adayı olarak açıklanmış, 1 Kasım günü yapılan seçimlerde meclise girdi.

14 Kasım 2015 tarihi itibarıyla MHP Genel Başkan yardımcısı oldu.

24 Şubat 2016'da "MHP olağan üstü kurultaya gitmelidir" diyerek Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.
Yorumlar (0)
banner442