Usta: Ayçiçeği Üreticisi Mağdur!

Ayçiçek fiyatının Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan 2,50TL’nin altında oluştuğunu ve üreticinin mağdur olduğunu dile getiren Usta açıklamada bulundu.

Siyaset 13.09.2019, 16:48 12.11.2019, 13:53
Usta: Ayçiçeği Üreticisi Mağdur!

Samsun Milletvekili Erhan Usta, ayçiçek fiyatının Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan 2,50TL’nin altında oluştuğunu bu durumda üreticinin mağdur olduğunu savundu.

Üretici Mağdur Edildi

"Net ithalatçı olduğumuz ayçiçeğinde yerli üretim teşvik edileceğine, cari açıkla mücadele edileceğine, bir süre sıfır gümrükle ithalat kolaylığı getirilmesine göz yumularak, depolar dolduruldu. Üreticinin ürünü ortada kaldı! Sayın Bakanın açıkladığı fiyat yalan oldu!" ifadelerini kullanan Erhan Usta, yaptığı açıklamada; "Bekir Pakdemir arasındaki bu koordinasyonsuzluğun sonucu, çiftçi mağdur olmuştur! Vadesi gelen borçlarını ödeyebilmek adına ürününü zararına satmak durumunda kalıyor. Üretici hem mağdur edildi, hem de birliklere düşman edildi!" dedi.

Bekir Pakdemirli'nin Oturduğu yerden fiyat açıkladığını savunan Usta, "sıfır gümrükle ithalata göz yuman Ruhsar Pekcan'a soruyorum: Çiftçinin ürününü 2,5TL'ye alacak mısınız? Bir sürü yanlış yapıp sonra da çiftçiyi kaderine terk edemezsiniz! Sizleri bu konuda göreve davet ediyorum!" dedi.

TMO Devreye Sokulmalıdır

Hükümet, açıklanan fiyatın arkasında durması gerektiğini belirten Erhan Usta, "bunun yolu bulunmalı, ayçiçek üreticisi küstürülmemelidir. Hükümet, finansal anlamda birliklere kolaylık sağlayarak onların üzerinden üreticinin mağduriyetini giderecek adımlar atmalı veya Tarım Bakanlığı TMO'yu devreye sokmalıdır. Birlikler, ne yapıp edip, ayçiçek üreticisinin mağdur olmayacağı bir fiyattan ürününü almanın yolunu mutlaka bulmalıdır. Bugün üretici mağdur olursa, gelecek yıl üretim azalacak ve daha büyük miktarlarda ithalat yapılması gerekecektir." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)