Alexa

Usta; Samsun Bilim Merkezi İçin Verilen Destek Geri Çekildi

Samsun Milletvekili Erhan USTA, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın; Samsun ziyareti sırasında Samsun Bilim Merkezi’ne verilen desteğin çekildiğini söylemesinin ardından bazı açıklamalarda bulundu.

Usta; Samsun Bilim Merkezi İçin Verilen Destek Geri Çekildi

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın; Samsun ziyareti sırasında Samsun Bilim Merkezi’ne verilen desteğin çekildiğini söylemesinin ardından bazı açıklamalarda bulunan Samsun Milletvekili Erhan USTA,"Geçtiğimiz günlerde Samsun’un seçilmiş idarecilerinin yine Samsun’u nasıl sahipsiz bıraktığını gördük." dedi.

TÜBİTAK arasında bir protokol yapılmıştı

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın Samsun ziyareti sırasında, bir gazeteci tarafından sorulan bir soru karşısında Mandal, cevabında, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri Samsun Bilim Merkezi projesinden desteği çektiklerini söylediğini belirten Usta, "Samsun Bilim Merkezi projesinin yapımı için 2014 yılında, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında bir protokol yapılmıştır. 2015 yılında ise sözleşme imzalanmış ve 2017 yılında bitirileceği taahhüt edilmiştir. 2017 yılında proje tamamlanmamasına rağmen TÜBİTAK yetkilileri iyi niyet göstermiş ve bir süre daha zaman tanımışlardır. Son olarak, 31 Mart seçimlerini de geçirip yeni başkanın çabasını beklemişlerdir. Ancak TÜBİTAK’ın bu anlayışına rağmen Samsun Büyükşehir Belediyesi, konuyu önemsememiş ve Haziran 2019’da TÜBİTAK tarafından alınan kararla desteğin çekilmesine sebep olmuşlardır." dedi.

Bölgenin sosyal yapısını direkt olarak etkileyen projelerdir.

Samsun’da yapımına çoğundan önce başlanmasına rağmen tamamlanamamış ve destekler çekildiğine dikkat çeken Erhan Usta ; Samsun Bilim Merkezi, Samsun halkına eğitim, kültür, teknoloji hatta ekonomi alanında dahi büyük imkanlar sunan bir yapı olacaktı. Bilim merkezleri her yaş grubundan bireylerin bilim ve teknoloji alanında gelişmeleri öğrenebileceği, AR-GE çalışması yapabileceği, eğitim alabileceği ve keyifli vakit geçirebileceği alanlardır. Bilim merkezleri TÜBİTAK destekli bölgenin sosyal yapısını direkt olarak etkileyen projelerdir. Aynı program kapsamında Kayseri Bilim Merkezi, Kocaeli Bilim Merkezi ve Konya Bilim Merkezi’nin yapımları tamamlanmış, birçokları da tamamlanmak üzeredir. Maalesef, Samsun’da yapımına çoğundan çok önce başlanmasına rağmen tamamlanamamış ve destekler çekilmiştir." dedi.

Bunun siyaset üstü bir konu olduğunu belirten Usta; "Söz konusu eğitimdir, kültürdür. Hepimizi yakından ilgilendiren bir meseledir. Ne yazık ki Samsun’un seçilmiş idarecileri konuyu yalnızca siyasi bir malzeme olarak görmüşlerdir. Proje, çok ihtişamlı şekilde kamuoyuna yansıtılmış, bir belediyecilik harikası gibi gösterilmiştir. Kamuoyunun takdirini kazandıktan sonra projenin yüzüne dahi bakılmamıştır." dedi.

Sonuç Ne Oldu?

İki senede tamamlanması gereken proje üç Ak Partili belediye başkanı gördüğünü, siyasi övgü olarak kullanıldığını ve hüsranla sonuçlandığını belirten Usta;  "İşte Ak Parti belediyeciliği gerçeği budur. İşe almalara, atamalara ve ihalelere sürekli karışan iktidar siyasetçileri, Samsun’a faydası olan hiçbir işi takip etmemiştir. Hatırlayalım: Nurettin Canikli de Samsun’a gelip ne dedi ne sözü verdi? MEDİKÜM’ü destekleyeceklerini, Samsun’un medikal devi olacağını söyledi. Hatta bunların inandırıcılığını kuvvetlendirmek için “Cumhurbaşkanımızın özel talimatlarıyla görevlendirmeleri çerçevesinde buradayız ve bu çalışmayı başlatıyoruz.” dedi. Peki ya sonuç ne oldu? Belediyeyi kazanır kazanmaz ilk iş belediye MEDİKÜM’e desteğini çekti. Bu anlayış terkedilmelidir. Sırf siyaset uğruna bu gibi teknik meseleler önemsiz görülmemelidir. Bunlar yarınlarımızı yakından ilgilendiren konulardır. Unutmayalım bu memleket hepimizin!" dedi.

Belediye ne iş yapıyor? 

Seçimden sonra bütün icraatları yıkmak olduğunu ifade eden Usta;. "Şehre zam geldi, MEDİKÜM’e destek çekildi, Samsun Bilim Merkezi için verilen destek çektirildi. Böyle bir belediyecilik anlayışı olamaz. Her şeye paramız yok denilmemeli, devlet ödenekleri mantıklı yatırımlara tahsis edilmelidir. Her gün daha da geriye gidiyoruz. Artık bu gidişe bir dur denilmeli, Samsun’un yerel idarecileri kendilerine çeki düzen verip, görevlerini layıkıyla yerine getirmelidir." dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner331