Alexa
banner314

Uzunırmak'tan Milli Savunma Bakanı'na "Açılım" düzeltmesi

TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulunda, açılımın devlet polit​kası olduğunu iddia eden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Devlet eski Bakanı Emrullah İşler'e hitaben konuşma yaptı

Uzunırmak'tan Milli Savunma Bakanı'na
banner327
 TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulunda, açılımın devlet polit​kası olduğunu iddia eden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Devlet eski Bakanı Emrullah İşler'e hitaben yaptığı konuşmada,  "Açılım, devlet politikası değildir. AKP'nin politikasıdır. Genelkurmay Başkanının bile haberinin olmadığı bir politika devlet politikası olamaz. Ancak AKP hükümetinin politikası olur!" dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI, "AÇILIM, DEVLET POLİTİKASI" DEDİ

Milli Savunma Bakanı ismet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda 2 Ekim 2014'te tezkere görüşülürken yaptığı konuşmada, "Çözüm süreci" adı altında, İmralı'ta hükümlü bulunan bölücübaşı Abdullah Öcalan'la sürdürülen görüşmelerin ve peş peşe verilen tavizlerin, "Devlet politikası" olduğunu öne sürdü. Milli Savunma Bakanı İsmet yılmaz, konuşmasında,  "Hükûmetimizce başlatılan ve artık devlet politikası hâline gelen çözüm süreci güçlü ve kararlı bir şekilde devam etmektedir" dedi.

UZUNIRMAK: GENELKURMAY BAŞKANININ BİLE HABERİ YOK. BU NASIL DEVLET POLİTİKASI?

TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak ise, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Genelkurmay Başkanı, "benim haberim yok" diyor. Bu nasıl devlet politikası?" diye tepki gösterdi.

Ali Uzunırmak'ın, Milli Savunma Bakanı'nın yanlışını düzeltmek için yaptığı konuşma şöyle:

 

"Sayın Bakan kürsüdeki konuşmasında bazı politikaların devlet politikası olduğundan bahsediyor. Devlet aygıtını doğru tanımlayarak, bu tanımı yerinde kullanmak gerektiği kanaatini taşıyorum.

Acaba bu, bilgisizlikten mi yoksa devlet kanalıyla, tanımıyla bir baskı kurmaktan mı kaynaklanıyor?

 

Devletin anayasal kurumlarından Genelkurmay Başkanının dahi bilgi sahibi olmadığını söylediği bir politikayı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde birkaç grubun katılmadığı bir politikayı, yasama çoğunluğunu ele geçirerek, yürütme organında olarak "devlet politikası" diye lanse etmek çok yanlış bir tanımdır, çok yanlış bir tabirdir.

 AÇILIM, AKP HÜKÜMETİNİN POLİTAKISIDIR. TASVİP ETMİYORUZ

 Bu devlet bizim devletimizdir, biz de bu devletin bir parçasıyız ve bu açılım politikasını tasvip etmiyoruz.

Dolayısıyla, bu politika Hükûmet politikasıdır, bu politika devlet politikası değildir, bu devlet bizim devletimizdir.

Bunu bilmelerini ve bundan sonra bu tanımları doğru kullanmalarını kendilerinden istirham ediyorum.

 

Tezkere görüşmeleri sırasında Milli Savunma Bakanı Yılmaz'dan sonra söz alan Devlet eski Bakanı Emrullah İşler de tıpkı İsmet Yılmaz'ın düştüğü hataya düşerek,  "Çözüm süreci konusunda da, çözüm süreci sadece Hükûmetin politikası değildir, devletin bir politikasıdır, devletin bütün kurumları da bu politikanın içindedir" dedi.

EMRULLAH İŞLER DE, "DEVLET POLİTİKASI" DEDİ

TBMM Genel Kurulunda, "Biz devletin neresindeyiz Emrullah Bey?" diye soran Ali Uzunırmak, tekrar söz alarak, açılım tavizlerinin AKP hükümetinin politikası olduğunu yineledi.

Ali Uzunırmak, kendi politikalarını devletin üzerine yıkmaya çalışan Emrullah İşler'in sözlerini düzeltmek için şunları söyledi:

UZUNIRMAK: CEHALETTEN Mİ, YOKSA BASKI MI OLUŞTURULLAK İSTENİYOR?

"Bir politikanın hangi şartlarda devlet politikası olduğunu, hangi şartlarda Hükûmet politikası olduğunu bilmemek cehaletinden mi acaba bu kavramlar üzerinden siyaset yürütülüyor? Yoksa devlet kavramı üzerinden bir baskı oluşturmak için mi bu siyaset yürütülüyor?

İŞTE AKP'NİN AÇILIM TAVİZLERİNİN GETİRDİĞİ NOKTA!

Değerli milletvekilleri, başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere, defalarca açılım politikasının karşısında olduğumuzu ifade ettik ve eğer millet iradesinin yekûnu esassa Milliyetçi Hareket Partisi de bu Parlamentoda temsil edilen ve millet iradesinin bir kısmının temsilcisidir. Başka gruplardan da aynı ifadeleri kullananlar var. Devletin kurumlarıyla oluşturulan bir politikaysa... Başta, Genelkurmay Başkanı daha bundan bir hafta iki hafa önce açılım politikasının içeriğinin ne olduğunu bilmediğini ifade etti. Bütün bu şartlar altında, acaba -sayın konuşmacılar, ben vicdanlarınızı sorgulamanızı rica ediyorum- milletvekili grubunda açılım politikasının içeriğinin ne olduğunu bilen var mı?

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 16:48
YORUM EKLE

banner307

banner325