Valimi Yedirtmem Mantığı...

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un vatandaşlara küfür ve tehdit etmesiyle daha önceki tavırlarını ahlak dışı bir boyutta dillendirmesi hararetli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Siyaset 13.11.2013, 21:39 13.11.2013, 23:02
Valimi Yedirtmem Mantığı...

KAPSAMHABER ÖZEL-Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un vatandaşlara küfür ve tehdit etmesiyle daha önceki tavırlarını ahlak dışı bir boyutta dillendirmesi hararetli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Afyon Valiliği sırasında referandumla ilgili mitingte  MHP afişini binadan indirtmesiyle büyük tepki toplayan Coş, Adana’daki 10 Kasım törenleri sırasında alandakilerden bazılarını tehdit etmiş hızını alamayarak bir vatandaşa da küfür etmiştir.Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanının yanı sıra Başbakan tarafından da tavrı tasvip edilmeyen valinin durumu hakkında sorulan bir soru üzerine Başbakan, “Valimi yedirtmem “ diyerek tavır koymuştur. Yaptığını hoş görmese bile görevine devam etmesini sağlayarak dolaylı olarak uygulamasına destek verilmesi kamuoyunda büyük tepkiye sebep olmuştur.

Valiler Cumhurbaşkınlığının temsilcisi olarak illerde devleti temsil eden kişilerdir. Tüm vatandaşlara eşit mesafede durmaları ve yönettikleri yerlerde devlet otoritesini tesis ederek sorunları  çözüme kavuşturmaları gerekir. Onlar milli birliğin mahalli temsilcileridir. Hal böyleyken vatandaşına küfür etme gibi devlet ciddiyetine yakışmayan bir tavır sergileyen idarecilerin görevde tutularak taltif edilmesi kamu vicdanını yaralamaktadır. Aynı vali iktidar yanlılarına karşı benzer bir tavır gösterseydi hükümetin tutumu aynı mı olurdu? Bu soruya verilecek cevap, valilerin devletin mi yoksa hükümetin mi temsilcisi olduğuna verilecek cevapla aynı anlama gelir.

Yorumlar (0)