Alexa

''Vatan severler hapiste, hırsızlar dışarıda''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hepiniz ülkeye sahip çıkın, çocuklarınıza sahip çıktığınız gibi'' dedi.

''Vatan severler hapiste, hırsızlar dışarıda''
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Birisi din iman edebiyatı yapıyorsa öbür taraftan malı götürüyordur. Bunların en büyük özelliği yalan söylemektir. O nedenle söylüyorum bütün yurttaşlarıma, hepiniz ülkeye sahip çıkın, çocuklarınıza sahip çıktığınız gibi'' dedi.

Partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de yaşanan son olayların dünya tarihinde görülmediğini savunarak, vatandaşları ülkeye ve vatana sahip çıkmaya çağırdı.

Kılıçdaroğlu, "Dünya tarihinde böyle bir hırsız görülmemiştir. Bu kişi, din iman edebiyatı yapıyor. Birisi din iman edebiyatı yapıyorsa öbür taraftan malı götürüyordur. Bunların en büyük özelliği yalan söylemektir. En büyük özellikleri odur. O nedenle söylüyorum bütün yurttaşlarıma, hepiniz ülkeye sahip çıkın, çocuklarınıza sahip çıktığınız gibi" diye konuştu.

Ülkenin, herkesin olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir kişi geldi, devleti soymaya kalkıyor. Dersini demokratik yollardan vereceğiz. Ben çalışacağım, hep beraber çalışacağız. Bunun bir özelliği daha var. Geçmişte demişti ki, hırsızlık babadan oğla geçer demişti. Evlattan babaya hırsızlık geçmez. Doğruyu söylemiş. Şimdi öğreniyoruz ki, onu çok iyi öğrenmiş. Kendisi, bütün ailesi, hep birlikte bir yolsuzluğun içindeler. Siz buna 'evet' diyor musunuz? O zaman ayın 30'u geliyor. Sandığa gideceğiz. Çocuklarınızın hakkı için hesap sormak zorundasınız. Ülke için hesap sormak zorundasınız. Sadece miting meydanlarında değil, her yerde bu hırsızlığı anlatacağız. Diyeceğiz ki, artık yakamızdan düşün.'' 

Kılıçdaroğlu, hükümetin yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edeceği gerekçesiyle iktidara geldiğini ifade ederek, 4 bakanın hizmeti kendilerine yaptığını, ceplerini parayla doldurduklarını ileri sürdü.

17 Aralık operasyonuna değinen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu dört bakanın evlerine baskın yapıldı. Çocukları gözaltına alındı ve dört bakanın da yolsuzluğa bulaştığı gün gibi meydana çıktı. Arkasından birileri bekledi, bunlar hemen istifa ederler, ayıptır milletin yüzüne bakılmaz diye. İstanbul Yeşilköy'de başçalanla beraber otobüsün üzerine çıktılar, ellerini kaldırdılar. Dediler ki, 'biz Türkiye'yiz'. Toplum bunu içine sindiremedi. Türkiye bu manzarayı kaldıramadı. Büyük protestolar oldu ve sonra başçalan bir talimat verdi; 'Dördünüz istifa edin ama istifa ederken de lehime bir deklarasyon yayınlayın' dedi. Bunlardan biri çıktı dedi ki, televizyonların önünde, 'ya ben niçin istifa edeceğim. Talimatı sen verdin ben de yaptım. İstifa edecekse önce sen istifa et' dedi mi, dedi. Şimdi diyor ki, 'bu sesler montajdır'. Senin bakanın yüzüne söylüyor zaten. Ben söylesem derler ki, 'bu muhalefet partisinden'. Bir sivil toplum kuruluşu söylese 'bunlar bize muhalefet yapıyor o yüzden' diyecekler. Senin bakanın söylüyor sana. Hala arlanmadın mı, hala utanmadın mı? Hala dönüp milletin yüzüne nasıl bakıyorsun diye emin olun ben rahatsız oluyorum ama bunlarda vicdan yok.''

 

- ''Vatan severler hapiste, hırsızlar dışarıda''

 Kılıçdaroğlu, elindeki iddianame olduğunu belirttiği belgeye göre, eski bakanlardan Zafer Çağlayan'ın 28 seferde 52 milyon dolar, Muammer Güler'in ise 10 seferde 10 milyon dolar rüşvet aldığını ileri sürdü.

''Ülkeyi yönetmek üzere iktidar olanlar ülkeyi soydular'' diyen Kılıçdaroğlu, Egemen Bağış'ın da 3 seferde 1,5 milyon dolar rüşvet aldığını iddia etti. 

Kılıçdaroğlu, dünyada gazetecilerin hapiste olduğu bir numaralı ülkenin Türkiye olduğunu savunarak, ''Neden gazetecilerimiz hapse atılır, neden akademisyenlerimiz hapse atılır? Vatan severler hapiste, hırsızlar dışarıda'' dedi.

Türkiye'nin yeni yol haritasının çizilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Ben de bir şey söylüyorum; hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye istiyorum. Ne ezen olsun, ne ezilen olsun. Varlık içinde yaşayalım, birlik içinde yaşayalım, özgürlük içinde yaşayalım'' ifadelerini kullandı.

 

- ''Çiftçiye mazotu 1,5 liradan satacağım"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki çiftçilerin çok zor durumda olduğunu, dünyanın en pahalı mazotunun  Türkiye'de çiftçilere satıldığını savunarak, çiftçiye mazotu 1,5 liradan satacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 17:48
YORUM EKLE