Vatandaşlık için kriterler olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da şehit ve gazi ailelerini ziyaret etti. Ziyaret sırasında açıklama yapan Eroğlu, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınmasında bazı kriterlerin olacağını söyledi.

Siyaset 08.07.2016, 21:58
Vatandaşlık için kriterler olacak
Ramazan Bayramı tatilini Afyonkarahisar’da geçiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şehit ve gazi ailelerini ziyaret etti.

Bakan Veysel Eroğlu’nun ziyaretlerinde Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti milletvekilleri Hatice Özkal ve Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ile Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Malül Gazi İsmail Kumartaşlı da hazır bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, başta Karadeniz olmak üzere yağış uyarısı yapılan bölgelerde sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunmasını istedi. Eroğlu, dönüş yolunda araç sürücülerinin trafik kurallarına uymaları gerektiğini hatırlatırken, trafik güvenliği ve sağlık açısından sürücülerin zaman zaman mola vermeleri telkininde bulundu.

ŞEHİT BABASI YOĞUN BAKIMDA

Bakan Eroğlu, ilk ziyaretini Şehit Pilot Yüzbaşı Erdinç Şatırer'in ailesine gerçekleştirdi. Eroğlu, şehit yakınlarına çiçek vererek hatırlarını sordu. Kıbrıs Gazisi Şehit Babası Emekli Astsubay İsmail Şatırer’in hastanede yoğun bakımda olduğunu öğrenen Bakan Veysel Eroğlu, hastaneyle irtibata geçilerek şehit babası ile ilgilenilmesi talimatını verdi. Şehit babasının hastalığına çok üzüldüğünü ifade eden Bakan Eroğlu, şehit annesi Sevim Şatırer’le sohbet etti. Ziyarette duygu dolu anlar yaşayan Şehit Annesi Sevim Şatırer’i, Milletvekili Hatice Özkal teselli etti.

‘KANAL İSTANBUL’ PROJE ÇALIŞMALARI

Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, ‘Kanal İstanbul’ projesiyle ilgili, proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü söyledi. Gazetelerde harita ve Panama modeli gibi uygulamaların yer aldığı hatırlatılan Eroğlu, projenin detaylarının netleşmediğini kaydetti. ‘Kanal İstanbul’un tamamlanma süresinin, projenin netleşmesiyle ortaya çıkacağını vurgulayan Eroğlu; “Yapılır, bizim gücümüz her şeye yeter" diyerek, projeyle ilgili özellikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

KUVVETLİ YAĞIŞ VURGUSU

Karadeniz bölgesi başta olmak üzere bazı bölgeler için kuvvetli yağış uyarısı olduğunu hatırlatan Veysel Eroğlu, yağış uyarısı yapılan bölgedeki vatandaşların dikkatli olmasını istedi. Heyelan riski olan bölgelerin bildirildiğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu: “Uyarıların dikkate alınması lazım. Yağış uyarısı olan bölgeler heyelan riski olan bölgelerde dikkatli olunmalı. Vatandaşların dere kenarından uzak olması lazım. Eksiklerimiz var tabii ama derelerin büyük kısmını, yaklaşık yüzde 90'ını ıslah ettik. Ancak çok aşırı yağışlar gelebiliyor. Metrekareye 160 kilogram gibi çok yüksek yağışlar meydana geldi. Dün Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz ile görüştük. Bakanlığımızın ekipleri hepsi orada görevde. Tekrar geçmiş olsun diyorum.”

UYGUN OLMAYAN KÖPRÜLER YENİLENECEK


Diğer yandan, dere yataklarına ev yapılmaması, moloz ve hafriyat dökülmemesi gerektiğini de söyleyen Bakan Eroğlu, yıkılan köprü ve menfezlerin genellikle eski köprüler olduğunu belirtti. Eroğlu, şunları söyledi: “Uygun şartları taşımayan tüm köprüler yenilenecek. Maalesef geçmişte eski Türkiye'de temel sanat kaidelerine uygun yapılmamış köprüler oldu. Bizim yaptığımız köprüler iyi durumda. Karayolları'nın, DSİ'nin yaptığı köprülerde herhangi bir problem olmuyor. Geçmişte imece usulü veya iptidai usulle yapılmış bazı köprüler yıkılıyor. Onların hepsini yeniden yapmaya karar verdik.”

YILDIRIM VE ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Bayram tatili sonunda trafikte sürat yapılmaması gerektiğinin altını çizen Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Trafikte kaidelere riayet edilmesi lazım. Başbakanımızın bir sözü var; 'Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur' diye. Bu kaidelere, usullere dikkat edilir, saygı gösterilse bir sorun olmaz. Sürücülerin yarış içinde olmamaları; yakınlarını, evlatlarını düşünmeleri gerekiyor. Araçlar çarpıştığı zaman veya direksiyon hakimiyeti kaybedildiğinde sadece kendisinin değil başkasının hayatını tehlikeye atıyor, ölüme sebep oluyorlar. Aman acı yaşamayalım. İstirhamımız, kontrollü şekilde gitmeleri ve uykularını tam alarak yola çıkmaları. Gerekirse dinlensinler, yola öyle çıksınlar. Saatlerce 8-10 saat araç kullanılmamalı. Sürücüler arada inip dinlensinler. Bu aynı zamanda bel ve vücut sağlığı için de gerekli. Mola verip; hareket etsinler, çay içsinler, biraz yürüsünler. Kazaların pek çoğu insan ve şoför kaynaklı. Başbakanımız Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. 2003 yılında muazzam bir bölünmüş yol seferberliği başlattılar. Bölünmüş yollarda kazalar çok azaldı. Çünkü çarpışmalar çok azaldı. 19 bin kilometre bölünmüş yollara sahip Türkiye’de otobanlar ve hızlı trenle yolculuklar kolaylaştı. Sürücüler de biraz daha dikkat ederlerse isabetli olur.”

"AVRUPALI UYANIK DAVRANIYOR"


Bu arada, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınmasıyla ilgili tartışmaları değerlendiren Eroğlu, Türk vatandaşlığına geçişte bazı kriterler olacağını belirtti. Suriye’de iyi yetişmiş insanları Avrupa’nın kabul ettiğini belirten Eroğlu, “Uygun olmayanlar, vatandaş olamayacak. Bunun belli kriterleri var. Avrupa, bu konuda erken davrandı. Suriye’de yetişmiş çok insan vardı. Benim de orada çok dostlarım, su ve çevre konusunda uzman insanlar vardı. Avrupa maalesef bunları hemen kaptı. Avrupalı çok uyanık. Hiçbir konuya destek vermiyor ama akademisyen veya uzman insanları kabul ediyor. Netice itibariyle bu da Avrupa’nın uyanıklığı. Şimdi 3 milyon Suriyeli kardeşlerimize biz bakıyoruz. Sözde yardım yapacaklardı ama şu ana kadar yardım falan gelmedi. Gelir diye düşünüyoruz. Bizim Suriyeliler 12-13 milyar lira doğrudan oldu. Ama bu destek, onların duası bereket getiriyor. Avrupa böyle davrandığı için onların büyüme oranı sıfıra doğru gidiyor. Türkiye ise onların duası ve bereketiyle yüzde 5 büyüyerek, dünyada ilk dörde giren bir büyüme oranına sahip oldu. Cenab-ı Allah onların da bereketini veriyor.”
Yorumlar (0)