Yakakent’te işsizlik zirveye çıktı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP Yakakent İlçe Başkanı Hayri Kara ve Alaçam İlçe Başkanı Fuat Canbaz ile birlikte ilçe merkezinde açık olan sınırlı sayıdaki işyerini ziyarette bulundular.

Siyaset 05.01.2021, 18:08
Yakakent’te işsizlik zirveye çıktı

Yakakent’te özellikle son günlerde esnaf zor bir dönemden geçirdiğine dikkat çeken CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, partisinin Yakakent İlçe Başkanı Hayri Kara ve Alaçam İlçe Başkanı Fuat Canbaz ile birlikte ilçe merkezinde açık olan sınırlı sayıdaki işyerini tek tek ziyaret etti.

Yaz aylarında bölgenin önemli turizm merkezi haline gelen, kış aylarında ise balıkçılık ve buna dayalı hizmetlerin ekonomisini canlı tuttuğu Yakakent’te özellikle son günlerde esnafın zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Hancıoğlu, "İlçede, kış aylarında da hizmet veren 15 kahvehane, salgın kısıtlamaları kapsamında aylardır kapalı. İlçede, paket servis hizmeti sunarak ayakta durmaya çalışan üç işletme dışındaki tüm restoranlar gayrı faal durumda. Yüz yüze eğitimin yapılamaması nedeniyle 60 öğrenci servisinin işletmecileri de aylardır evlerine ekmek götüremiyor." dedi.

CHP heyetinin ziyaret ettiği birçok esnaf, kısıtlamalar nedeniyle yaşanan kayıpların telafi edilemeyecek boyuta ulaştığını, sunulan desteklerin ise yetersiz kaldığını dile getirdiği belirtilen açıklamada, kendilerine daha fazla borçlanma kolaylığı sağlandığını ancak bu borçların da artık ödenemez hale geldiğini belirterek, ilçede özellikle son dönemde ciddi bir işsizlik sorununun gün yüzüne çıktığına dikkat çektiler.

ESnafta Para Yok!

CHP’li Hancıoğlu ise esnaf ziyaretleri sırasında özetle şunları söyledi:

“Dünyanın tamamı gibi, ülkemiz de Samsun’umuz da çok çok zorlu bir sınav veriyor. Fakat bu sınavı bizim için daha da zorlaştıran bir unsur daha var. Biz ülke olarak bu salgın sürecine bir ekonomik krizle boğuşurken yakalandık. Milletin kaynaklarını sorumsuzca harcayan, devletimizin kasasındaki parayı, bir avuç müteahhide, vurguncuya oluk oluk akıtan bir anlayışın işbaşında olduğu bir dönemde yakalandık. Ve o iktidar, milletimizin parasını, ihtiyaç sahibi vatandaşına, kepengini indirttiği esnafına, çiftçisine değil o müteahhitlere aktardı. Esnafa, çiftçiye, işçiye, işsize ‘ne halin varsa gör’ dedi. İşte bugün Yakakent’imiz bu anlayışın bedelini ödüyor. İlçe, ticaret hacminin yarıdan fazlasını kaybetmiş durumda. Onlarca işyeri, ya kısıtlama kararları nedeniyle ya da iş olmadığı için kapalı. Yakakent’imiz nüfus olarak küçük bir ilçe ama burada bile artık çok büyük bir işsizlik sorunuyla karşı karşıyayız. Ve görülen o ki bu iktidar tüm bu yaşananları umursamıyor ve Yakakent’imizi, buradaki esnafımızı, çiftçimizi, gençlerimizi kaderine terk ediyor.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)