Alexa

Yargının Bağımsızlığına Destek...

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayacak bir düzenleme için biz her türlü katkıyı veririz" dedi.

Yargının Bağımsızlığına Destek...
banner327
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atisan Sanayi Sitesi'ni ziyaret ederek, iş adamlarıyla görüştü.  

Sanayicilerle hatıra fotoğrafı çektiren Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. 

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in 3 ayrı bakanla ilgili daha fezleke olduğu yönündeki iddialarının hatırlatılarak, "Bununla ilgili elinizde başka bilgi var mı paylaşabileceğiniz" yönündeki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Fezlekeler gelmeden yorum yapmak doğru değil. Onların gelmesini bekleyeceğiz" yanıtını verdi. 

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in HSYK ile ilgili komisyon önerisi olduğunun anımsatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Komisyon kurulması ile ilgili bir çağrı henüz gelmedi. Çağrı gelirse yargıç teminatı, hakim teminatı yani, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayacak bir düzenleme için biz her türlü katkıyı veririz" dedi. 

Kılıçdaroğlu, "Bunu özel yetkili mahkemelerle ilgili geçici ikinci maddenin kaldırılması için de düşünebilir miyiz? Gelirse eğer Meclis'te tavrınız ne olur" sorusunu yanıtlarken de şunları söyledi:

"Bundan altı ay önce 'Özgürlük ve Demokrasi Bildirgesi' yayınlamıştık. O bildirgenin iki maddesi özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve bu mahkemelerde görülen davaların normal mahkemelerde görülmesini kapsıyordu. Bizim bildirgemiz böyleydi. O dönem teklif ettiğimizde hükümet bunu duymazlıktan geldi. Ama bugün bizim bu önerilerimizi kabul etmiş görünüyorlar. Getirirlerse mutlu oluruz, niye olmasın."

Kılıçdaroğlu'na ziyaretinde, Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş ile bazı milletvekilleri de eşlik etti.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 14:52
YORUM EKLE