Alexa

Yasaya tepki: İstihbarat devletine geçiş

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MİT ile ilgili kanun teklifine ilişkin, "Türkiye muhaberat, istihbarat devleti haline gelmektedir" iddiasında bulundu.

Yasaya tepki: İstihbarat devletine geçiş
banner327
 MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MİT ile ilgili kanun teklifine ilişkin, "Türkiye muhaberat, istihbarat devleti haline gelmektedir" iddiasında bulundu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ise "Polis devletinden istihbarat devletine, otoriterlikten diktat
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MİT ile ilgili kanun teklifine ilişkin, "Türkiye bir muhaberat, bir istihbarat devleti haline gelmektedir. Böylesine kapsamlı ve devletin işleyişiyle ilgili bir değişikliği iki milletvekilinin eline tutuşturmuşlar, korsan olarak sunuyorlar. Burayı MİT'in iradesi mi yönetecek. Özgürlüklerimiz tehdit altındadır. BAAS kalıntısı rejimlerin anlayışının bu teklifin içerisinde yer aldığı açık ve nettir" dedi. Parlamentonun "gecekondu" parlamento haline geldiğini iddia eden Vural, "Millet iradesi maalesef geceyarılarında gönderilen tasarılar, teklifler, oligarşik dikta anlayışıyla kullanılıyor" dedi. Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Vural, "Alo Çankaya hattı çıktı. Gerçekten hukuk devleti açısından Köşk'ün veto yetkisini kullanmayıp, birtakım önergelerle bu işin değiştirilmesine ilişkin adım atması TBMM'yi yok saymaktır. Bakalım HSYK'da ne olacak" diye konuştu.

Herkes ya TİB'e ya MİT'e zimmetli

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MİT'le ilgili yasa teklifini yorumlarken, "Polis devletinden istihbarat devletine,
otoriterlikten diktatörlüğe geçiş yapılıyor" dedi. Altay, yolsuzluk ve rüşvet suçlarını örtmek için bir zırha ihtiyaç duyulduğunu, hükümetin de bunları kullandığını ileri sürdü. Yolsuzlukların üzerinin örtülmesi için üretilen zırhlardan birinin de MİT'le ilgili düzenlemeyi içeren teklif olduğunu ileri süren Altay, yapılan düzenlemelerle Türkiye'de yaşayan her bireyin ya TİB'e ya da MİT'e zimmetleneceğini iddia etti. Altay, "MİT'e bir yargı muafiyeti gelecek. Başbakan bu yasayla, hesap verebilirlik ilkesini ortadan kaldıracak. Herkes sokakta yürürken 'Acaba MİT benimle ilgili ne düşünüyor, ne yapacak'diyecek. Başbakan'ın özel örgütü olacak. Polis devletinden istihbarat devletine, otoriterlikten diktatörlüğe geçiş yapılıyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2014, 12:59
YORUM EKLE